DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD müzakerecesini belirledi

Amerikan hükûmeti, Dışişleri Bakanlığı yetkilisi William Brenz’i İran İslam Cumhuriyeti ile müzakerelerde bulunmak amacıyla 5+1 grubu toplantısına gönderiyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ian Kelly basın mensuplarına yaptığı açıklamada, müzakerelerin 1 Kasım tarihinde başlayacağını ve toplantının ev sahipliğini ABD’nin yapmayacağının kesin olduğunu belirtti.

Kelly “5+1 grubu, Tahran’ı nükleer programını daha fazla şeffaflaşması yönünde ikna etmeye çabalayacak” dedi.

ABD Sözcüsü, İran İslam Cumhuriyetinin nükleer programının tümü, UAEK denetçilerinin kontrolü altında yapıldığında ve bu kurumun tüm teknik ve uzmanlık ekipmanının özel denetimi altında olduğunda şeffaflaşmadan kastının ne olduğunu belirtmedi.

Kelly, müzakereden amaçlarının İran için ya uluslar arası toplumuna geri dönmesi veya izolasyonu seçmesi yönünde iki seçenek olduğunu söylemeye çalıştıklarını da belirtti.

ABD Dışişleri Bakanlığının bazı çalışanlarının hâlâ aynı yanlış politikaları tekrarladıkları, değişim ve yanlış politikaları düzeltme mesajını duymamazlıktan gelmeye çalıştıkları görülüyor.

İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad öneri paketi 5+1 grubuna teslim edildikten sonra yaptığı açıklamada, İran halkının hakları konusunda müzakereye oturmayacaklarını ve nükleer meselenin bittiğini belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.