HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD Nükleer Anlaşmanın Önemli Kısımlarını İhlal Etti

İran Dışişleri Bakanı Siyasi Yardımcısı; güç odaklı gelenekten dolayı meydana gelen paradokslar, hala dünyanın farklı bölgelerinde savaşların çıkmasına ve kanların dökülmesine neden oluyor.

İran Dışişleri Bakanı Siyasi Yardımcısı Abbas Irakçi, Tahran’da düzenlenen uluslararası Asyalı partiler konferansında yaptığı konuşmada Asyalı partilerin işbirliğinin önemine değinerek; “Asyalı partilerin diğer toplumları anlamaya çalışması ve diyalog kurma doğrultusunda çaba göstermesi şüphesiz Asyalı toplumlar arasındaki ilişkileri olumlu yönde etkileyecek.” dedi.

Irakçi, konuşmasının devamında; güç odaklı geleneğin yüzlerce yıl büyük savaşların çıkmasına ve milletlerin kanının dökülmesine sebep olduğunu vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yardımcısı açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Söz konusu güç odaklı gelenekten dolayı meydana gelen paradokslar, hala dünyanın farklı bölgelerinde savaşların çıkmasına ve kanların dökülmesine neden oluyor. En önemli hedefinin iki tarafın birbirini tanıması ve yanlış anlaşılmaları düzeltme olduğu ve aynı zamanda diğerini dinlemenin ve anlamanın öncelikli olduğu bir diyalog, söz konusu güç odaklı geleneğin paradigmasını ortadan kaldırıp, yerine işbirliği ve öğrenmenin ön planda olduğu bir paradigmanın yerleşmesi için en önemli araçtır.”

Irakçi, geleneksel paradigmayı kenara bırakmak için en önemli ön şartlardan birinin güven oluşumuna yardımcı olabilecek tedbirler olduğunu ifade ederek; İran İslam Cumhuriyeti’nin bu doğrultuda, nükleer sorununu bertaraf etmek hedefi ile bir müzakere sürecine girdiğini ve İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki anlaşmanın oluşmasına sebep olduğunu söyledi.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında gerçekleşen nükleer anlaşmanın Ortadoğu’da yeni bir askeri karşılaşma tehlikesini bertaraf ettiğini söyleyen Irakçi, İran İslam Cumhuriyeti’nin nükleer anlaşmanın yapıldığı günden beri anlaşmaya sadık kaldığını vurguladı.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abbas Irakçi açıklamasını şöyle sürdürdü:

“ABD’nin yeni hükumeti ilk günden beri nükleer anlaşmaya düşmanlık kararı verdi ve söz konusu anlaşmanın önemli kısımlarını ihlal etti. Bu uluslararası anlaşmada bulunan diğer ülkelerin anlaşmaya sadık kalınması gerektiğini vurgulamasına rağmen Trump’ın hükumeti diplomatik olmayan bir üslup ile bizi tehdit ederek, İran ile 5+1 ülkeleri arasındaki nükleer anlaşmanın yok edilmesi için diğer grupların da ona katılması isteğinde bulundu ancak nükleer anlaşmanın yok edilmesi bölgede ciddi bir krizin oluşması ve mevcut krizlerin büyümesi anlamına geliyor.”

Irakçi açıklamasının sonunda terörizm ve aşırıcılık gibi bazı Asyalı ülkelerin karşılaştığı sorunlara değinerek, Asyalı partilerin diyalog sayesinde söz konusu sorunların çözülmesine yardımcı olabileceklerini belirtti.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, 12 Ocak tarihinde İran’ın nükleer yaptırımlarının askıya alınması kararını bazı şartlar getirerek uzatmıştı. Şartlar arasında, nükleer anlaşmanın bazı maddelerinin değişmesi, İran’ın askeri konumlarına erişim izni ve İran’a füze yaptırımı uygulanması yer alıyordu.

Trump söz konusu şartların gerçekleştirilmemesi takdirinde, bir sonraki seferde İran’ın nükleer yaptırımların askıya alınma süresini yenilemeyeceğini söylemişti.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.