HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD nükleer anlaşmayı çiğnemesini haklı göstermeye çalışıyor

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, ABD’nin nükleer anlaşmayı çiğnemesine gerekçe gösterme çabasında Avrupa’yı sorumlu gösterdi.

İRNA’nın haberine göre, Amerikan başkanı Trump’ın küstah açıklamalarla nükleer anlaşmadan çıkmasına dünya genelinde ve ABD’nin Avrupalı müttefiklerinden tepki gelmesinin ardından Amerikan dışişleri bakanı Mike Pompeo, ”Avrupa, Amerika’nın nükleer anlaşmanın revizyonu konusundaki şartlarını kabul etmedi ve bundan dolayı ABD nükleer anlaşmadan çıktı’ dedi.

ABD dışişleri bakanı, Avrupalı şirketlerin ABD tarafından uygulanacak yaptırıma uymamaları halinde yaptırıma tabii tutulmaları konusunda kaygılarına da temasla, ‘Amerika uluslararası bir anlaşmanın peşindedir’ iddiasında bulundu.

Pompeo, İran aleyhindeki yaptırıma diğer ülkeleri ikna etmek için çabalarını sürdüreceklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde İran’dan uranyum üretimini sonlandırmasını, Suriye ve Yemen’de desteklediği gruplardan desteğini kesmesini isteyen ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, taleplerin yerine gelmemesi durumunda İran’ı tarihin en sert yaptırımlarını uygulamakla tehdit etmişti.

Pompeo’nun Tahran’a karşı yürütülen asılsız iddiaları, sadece daha sert ve yüksek bir tonda tekrarladığını söyleyen İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ise “Pompeo ve diğer ABD yetkilileri eski illüzyonlarla tuzağa düştü. Menfaat grupları tarafından rehin alındı” dedi.

Zarif, “ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’nun sözleri hayal ürünü, mantık dışı ve cevap verme değeri olmayan ahmakça sözlerdi. ABD siyaseti fitneci grupların baskısı altındadır.” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın ülkesini İran nükleer anlaşmasından çekeceğini duyurmasının ardından, İran üzerindeki ekonomik yaptırımların geri döneceği açıklanmıştı.

ABD’nin aksine Çin, Rusya ve AB ülkeleri, İran’ın nükleer silah üretmesinin engellenmesi amacıyla imzalanan anlaşmayı devam ettirmek istiyor.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.