HaberlerIrakOrtadoğuSuriye

ABD öncülüğündeki Koalisyon: Irak ve Suriye’de 1061 sivili öldürdük

ABD öncülüğündeki Koalisyon, Irak ve Suriye’de binden fazla sivili sözde istemeden öldürdüklerini bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri öncülüğündeki Koalisyon güçlerinin Irak ve Suriye’de düzenlediği IŞİD karşıtı operasyonlarda 2014 yılından bu yana 1061 sivil hayatını kaybetti.

Müşterek Görev Gücü’nün (CJTF-OIR PAO) web sitesinden yayımlanan sivil kayıp raporuna göre, Ağustos 2014 ile Temmuz 2018 arasındaki dönemde Koalisyon güçleri, IŞİD hedeflerine yönelik 29 bin 920 saldırı gerçekleştirdi.

Çoğunluğunu hava saldırılarının oluşturduğu bu misyon sırasında en az 1061 sivil yaşamını yitirdi.

Müşterek Görev Gücü’nden yapılan açıklamada, “Koalisyon, 2014’ten bu yana Irak ve Suriye’de DAEŞ’i mağlup etmek, yaklaşık 8 milyon Iraklı ve Suriyeliyi Daesh’in acımasız boyunduruğundan kurtarmak ve kontrolünü sonlandırmak için müttefikleriyle birlikte çalıştı” denildi.

“Operasyonlarımızın siviller ve altyapı üzerindeki etkilerini asgariye indirmek için kapsamlı ve titiz çalışma süreci yürütüyoruz” denilen açıklamada, “Bu süreç, her bir hedefin vurulmadan önce ayrıntılı bir şekilde gözden geçirilmesini içeriyor” ifadeleri yer aldı.

Koalisyon güçlerinin, Ağustos 2014 ile Temmuz 2018 tarihleri arasında IŞİD karşıtı toplam 29 bin 920 saldırı gerçekleştirdi. Koalisyon saldırıları sırasında en az 1061 sivil sözde kazara öldürüldü.

Başa dön tuşu
Bugün 25 Şubat 2024 (30) içerik yüklenmiştir.