FilistinHaberlerOrtadoğu

ABD, Özgürlüğe Kavuşan Filistinli Aktivist Ahlam’ın Teslim Edilmesini İstiyor

Mazlum halklara, halkların sembol isimlerine, sözcülerine ve önde gelen isimlerine karşı hukuksuz tutumlarından birine daha imza atan ABD, Filistin halkının ‘Özürlüğe kavuşan bayan esirlerin emiresi” olarak bildiği, özellikle Siyonist işgal rejimi zindanlarında bulunan Filistinli esirlerin haklarını savunma konusundaki çalışma ve gayretleriyle tanınan araştırmacı yazar ve insan hakları aktivisti Ahlam Temimi’yi Ürdün’den teslim etmesini istiyor.

Ahlam Arif Temimi, Siyonist işgal rejimi zindanlarından Özgürlerin Vefası esir takası anlaşmasıyla özgürlüğe kavuşan Filistinli kadın esirler arasında yer alıyor.

Ahlam, 2001 yılında işgal altındaki Kudüs şehrinde Siyonist işgalcilere karşı yapılan ve Subaru Operasyonu olarak bilinen eyleme iştirak etme suçlamasıyla tutuklanmış ve kendisine 16 müebbet ve 250 yıl hapis cezası verilmişti. 2011 yılında esir takası anlaşmasıyla özgürlüğe kavuşan Temimi Ürdün’de ikamet ediyor.

Özgürlüğe kavuştuktan 6 yıl sonra Amerika, biri Amerika asıllı 15 Siyonistin öldüğü operasyon nedeniyle Temimi’yi en tehlikeli arananlar listesine alıp, Ürdün’den yargılanmak üzere Amerika’ya teslim etmesini istedi. Ancak Amman Sulh Mahkemesi Amerika’nın talebinin reddedilmesi yönünde karar alırken, bir başka mahkeme ise Amerika’nın talebi doğrultusunda kararı temyiz etmeye hazırlanıyor. Henüz bu konuda kesin bir karar çıkmadı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (1) içerik yüklenmiştir.