DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD, Özgürlük Filosu’na katliamı savundu

Amerika yönetimi, Gazze’ye sadece insani yardım ulaştırmak için yola çıkan Özgürlük Filosunun uluslar arası sularda işgal devleti tarafından korsan bir saldırıya uğramasının; dokuz kişinin şehit olmasının, onlarcasının yaralanmasının ve yüzlercesinin de kaçırılmasının gerekçeli olduğunu savunarak işgal devletinin güvenliğinden sorumlu olduğunu bir kez daha yineledi.

Amerika Başkan Yardımcısı Joe Biden kendisiyle yapılan bir röportajda şöyle dedi: “İsrail’in Gazze’ye giden gemileri durdurmaya, arama yapmaya ve engellemeye hakkı vardır. Yine İsrail’in kendisine füze atılan Gazze’ye giden malları, insanları ve yardımları tanımadığını söylemeye de hakkı vardır.”

Amerika’nın Şımarık çocuğunu eleştirmekten kaçınan Başkan Yardımcısının sorumluluğu mazlum ve mahsur insanlara sadece insani yardım götüren sivil aktivistlerin üzerine yüklemesi Amerika’nın barıştan, yardımdan ve mazlumiyetten ne anladığını açıkça ortaya koymaktadır.

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyinde, uluslararası dayanışmacılara karşı yaptığı katliam nedeniyle işgal devleti hakkında kınama kararı alınması için yapılan oylamada Amerika olumsuz oy kullanmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (28) içerik yüklenmiştir.