AsyaHaberlerKuzey Amerika

ABD, Pasifik’te büyük askeri tatbikat başlattı

Amerikan ordusu, 1 Şubat günü, Endonezya, Singapur, Tayland, Japonya ve Güney Kore’nin katılımıyla Pasifik okyonusunda “yıllık” büyük tatbikata başladı. “Altın Kobra” adı verilen askeri tatbikat, Tayland’ın Rovayng eyaletinde düzenleniyor.

ABD’nin Tayland’daki büyükelçisi John Ericg tatbikatla ilgili olarak, ” barış ve güvenliğin sağlanması hedefiyle” yapıldığını iddia ederek, “Amerikanın barış konusundaki sözlerine bağlı kaldığını” savundu. “altın kobra” denilen askeri tatbikat 1 Şubatta başlayacak ve 11 Şubat tarihine kadar devam edecek.

Asya bölgesinde sorunlara karşı mücadele ve barış operasyonu olarak değerlendirilen askeri tatbikat, Endonezya hariç tutulursa, diğer katılımcı ülkeler olan Japonya, Güney Kore , Tayland ve Singapur’un ABD’nin Pasifik okyanusu ve Asya bölgesinde savunma ve güvenlik sahalarında müttefiği ülkeler olarak biliniyor.

Söz konusu ülkeler, Amerikanın bölgedeki yakın müttefiki olarak, güvenlik sahalarında Amerikan politikalarını izliyor. Bu yüzden, terörizmle mücadele konusunda yakın işbirliği yapılıyor.

Amerika, Tayland’ı NATO dışındaki yakın müttefiki olarak görüyor ve ciddi olarak bölgede destek sağlıyor. Japonya ve güney Kore’de Asya bölgesinde, Amerikanın , Çin askeri tehdidine karşı büyük ortağı ve uyum içerisinde hareket eden ülkeler olarak görülüyor.

ASEAN ülkeleri, bölge güvenliğini sağlayacak imkan ve potansiyele sahipler. Endonezya ve Malezya, Amerikan yardımları olmadan bölge güvenliğinin sağlanacağı düşüncesine sahibler. Katılımcı ülkeler açısından bakıldığında, tatbikatın, askeri tecrübe ve birimlerinin arttırılması olarak görülebilir. Ama, daha çok Amerikanın başkanlığında yapılan bu tür askeri tatbikatların, katılımcı ülkeler açısından pek de yararlı olmadığı söylenebilir. Özellikle, 11 Eylül olaylarından sonra, Amerikanın, doğu, güney ve kuzey asya’da terörizmle mücadele açısından, bölge ülkeleriyle işbirliklerini geliştirmeye çalıştığı görülecektir. Ama, Amerikanın bölge siyasetleri, terörizmle mücadeleden bir sonuç getirmediği gibi, bölgede terörizmin tırmanış göstermesine de yol açmıştır. Özellikle, Filipinler, Tayland’ın güneyi ve Endonezya’nın bazı bölgelerinde yaşanan olaylar buna birer örnektir.

Bazı uzmanlar,Amerika, güney doğu asya bölgesinde askeri varlığını ve etkinliğini arttırmak amacıyla terörizmi bahane gösterdiğini ifade ediyorlar. Terörizm bahanesini ileri süren Amerika, bölgedeki askeri yayılmacı siyasetlerini uygulamaya çalışıyor.

Başa dön tuşu
Bugün 12 Mayıs 2021 (63) içerik yüklenmiştir.