AfrikaHaberlerKuzey Amerika

ABD Savunma Bakanının, Darbeci El-Sisi İle İki Kez Gizli Görüşmesi Ayyuka Çıktı. Mursiyle Zıt Görün ki Halk Seni de Devirmesin.

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’dan yapılan açıklamaya göre ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel’in geçtiğimiz hafta boyunca iki kez Mısır savunma bakanı ile görüşme gerçekleştirdiğini açıkladı.

Pentagon, yapılan görüşmelerin geçen hafta açıklanmamasının sebebinin Mısır’ın içinden geçtiği kritik süreç olduğunu belirtti.

Pentagon’dan yapılan bu açıklama ordunun devlet kurumlarına yavaş yavaş el koymaya başladığı bir süreçte fakat darbeyi resmi olarak ilan etmesinin hemen öncesinde geldi.

Ayrıca Mısır kaynakları Amerika savunma bakanının, Mısır savunma bakanı ile yaptığı gizli görüşmeyi deşifre etti. Yapılan gizli görüşmede Mursi yönetimiyle zıt görünün ki Halk sizi de devirmesin. Daima halk ile birlikte olun ki bölgesel gelişmeler aleyhimize dönmesin.

Bu olayların deşifre olmasından sonra, Pentagon basın sözcüsü George Little tarafından yapılan açıklamada “uzun lafın kısası, mevcut sürecin hassaslığını anlayacağınızı ümit ediyorum. Telefon konuşması hakkında çıkan iddialar doğrudur. Durduğumuz yer burasıdır” denildi.

Diğer taraftan iki gün öncesinde Abdulfettah el-Sisi’nin ABD Genel Kurmay Başkanı ile de görüştüğü ortaya çıkmıştı.

Mısır ordusu aynı cephede bulunduğu Mursi’yi halkın kararlı tepkisi ile karşı karşıya kalmamak için mecburen görevden almak zorunda kaldı.

Başa dön tuşu
Bugün 05 Ekim 2022 (12) içerik yüklenmiştir.