HaberlerKuzey Amerika

ABD savunma bakanı ile Trump arasında Bercam anlaşmazlığı

Amerikan NewYork Times gazetesi bu ülke savunma bakanı James Mattis’in Washington’un Bercam’dan çekilmesine karşı olduğu ve bu kararın etkileri hakkında başkan Trump’tan farklı düşündüğünü yazdı.

Amerikan gazete Cumartesi günü Trump ile Mattis arasındaki görüş ayrılığına değindiği yazısında, “sadece son 4 ayda başkan Trump ve savunma bakanı Mattis arasında NATO, Washington ve Seul arasındaki ortak askeri tatbikat ve ayrıca Trump’ın Bercam’dan çekilmesinin etkileri üzerine görüş ayrılığı söz konusu olmuştur”ifadesine yer verdi.

Söz konusu yazıda Mattis’in kendi çevresine Amerika’nın Bercam’dan çekilmesi ardından İran’ın tavırlarında her hangi bir değişiklik yaşanmadığını söylediği kaydedildi.

Yazıda Amerika eski başkanı Obama döneminde Amerikan Merkez Kuvvetler komutanı olan Mattis, İran karşıtı sert tutumlarından dolayı görevinden uzaklaştırıldığı kaydedildi.

Gazete yazısının devamında Mattis’in Trump hükümetinde İran konusunda Beyaz Saray milli güvenlik danışmanı John Bolton gibi isimlerle görüş ayrılığı içinde olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.