FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD savunma bakanı Leon Panetta, Mahmud Abbas ile görüştü

ABD Savunma Bakanı Leon Panetta, Batı Şeria’da Mahmud Abbas ile biraraya geldi.

Mahmud Abbas, korsan İsrail’in Yahudi yerleşim faaliyetlerini durdurması halinde, müzakere masasına geri dönmeye hazır olduklarını yineledi.

Abbas, Ramallah’ta ABD Savunma Bakanı Leon Panetta ile görüşmesinde, korsan İsrail’in 1967 sınırlarına dayalı iki devletli çözüm prensibini kabul etmesi ve Yahudi yerleşim faaliyetleriyle ilgili yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde, Filistin tarafının müzakere masasına geri dönmeye hazır olduğunu belirtti.

Filistin resmi haber ajansı Wafa’ya göre, görüşmede konuk bakan Panetta da iki devletli çözümün her iki tarafın da yararına olduğunu ifade etti.Bu arada Abbas ile görüşmesi öncesi Panetta, korsan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile bir araya geldi. korsan İsrail Başbakanlığı’ndan verilen bilgiye göre, görüşmede Netanyahu, ABD Başkanı Barack Obama ve kendisinin de söylediği gibi, barışın taraflar arasında doğrudan görüşmelerle olması gerektiğini kaydetti. Netanyahu, Panetta’dan Abbas ile görüşmesinde, önkoşulsuz olarak doğrudan görüşmelere girmesi konusunda cesaretlendirmesini de istedi.

Panetta ise görüşmede korsan İsrail’in güvenliğine verdikleri önemi vurgulayıp, “Biz güçlü iki müttefik ve ortaklarız” dedi. Panetta, korsan İsrail’in güvenliğini destekleme konusunda gereken herşeyin yapılması için her zaman taahhütte bulunduklarını ve ABD Savunma bakanı olarak, kendisinin de bu taahhüdü sürdürme niyetinde olduğunu dile getirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.