FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD Savunma Bakanı, Siyonist rejim İsrail’e geldi

ABD’nin Savunma Bakanı Robert Gates, temaslarda bulunmak üzere siyonist rejim İsrail’e geldi

Amerikalı bakana eşlik eden gazeteciler, Gates’in Başkan Barack Obama’nın siyonist rejim İsrail ve Filistinliler arasındaki barış görüşmelerini canlandırma çabaları çerçevesinde İsrailli yetkililerle bir araya geleceğini belirtti.

Siyonist rejim İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ve Savunma Bakanı Ehud Barak ile görüşecek Gates, İsrail’deki temaslarının ardından Ürdün’e geçecek.

ABD’nin bu çabaları çerçevesinde Suriye’de Devlet Başkanı Beşşar Esad ile görüşen Amerikalı Özel Temsilci George Mitchell da Tel Aviv’e geçerek, İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak ile bir araya geldi.

Mitchell, Barak ile görüşmesinde, Başkan Obama’nın Orta Doğu’da İsrail, Filistin, Suriye ve Lübnan’ın dahil olduğu kalıcı bir barışın sağlanması ve bölge ülkeleri arasında normal ilişkilerin kurulması yönündeki vizyonunu iletti.

İsrail radyosu, Amerikalı özel temsilcinin bu sabah Mısır’a giderek Mısır Devlet Başkanı Hüsnü Mübarek ile görüşmesi, ardından da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile bir araya gelmek için Batı Şeria’nın Ramallah kentine geçmesinin beklendiğini duyurdu. Mitchell, yarın da İsrail Başbakanı Netanyahu ile bir araya gelecek.

ABD Başkanı Barack Obama’nın Ulusal Güvenlik Danışmanı James Jones başkanlığındaki bir heyetin de yarın İsrail’e gelmesi bekleniyor.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Mayıs 2021 (25) içerik yüklenmiştir.