HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

ABD senatosu dış ilişkiler komitesi muhalifleri açıktan silahlandırmayı kabul etti

ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi, Suriyeli muhaliflere “açıktan” silah yardımı yapılmasına izin veren tasarıyı onayladı.

Tasarı 3’e karşı 15 oyla kabul edildi. Ancak muhaliflerin silahlandırılmasını öngören tasarının Kongre’den geçmesi için önce Senato Genel Kurulu’nda sonrasında da Temsilciler Meclisi’nde onaylanması gerekiyor.

Russia Today’e konuşan Gerald Horne, tasarının Genel Kurul’da geçmesini beklemediğini ancak geçse de Obama’nın tasarıyı imzalayıp imzalamayacağının belli olmadığını söyledi. Vaşington’daki İsrail lobisinin muhaliflerin silahlandırılması konusunda çok iyi çalıştığını söyleyen Horne, lobilerin Obama da dahil Amerikan siyasetçilerini etkileyebileceğini kaydetti.

Öte yandan muhaliflere açıktan “silahlar, askeri eğitim ve silah dışı malzeme sağlama”“ konusunda yetki veren tasarıda, “hava savunma sistemlerinin” yardıma dahil olmadığı ifade ediliyor.

“Suriye’nin Geçiş Sürecine Destek” isimli tasarıya karşı çıkan senatörler ise silahların El Kaide militanlarının eline geçmesinden “endişe” ettiklerini söyledi.

Rusya ise krizin başından beri muhaliflerin silahlandırılmasına karşı çıkıyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Mart ayında muhaliflerin silahlandırılması konusunda yaptığı açıklamada “Uluslararası yasalar sivil toplum örgütlerinin silahlandırılmasına izin vermiyor ve bize göre bu Uluslar arası yasaların ihlalidir” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 21 Haziran 2021 (28) içerik yüklenmiştir.