ArabistanHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuTürkiye

ABD Senatosu, “Kaşıkçı” cinayetinden Muhammed Bin Selman’ı sorumlu tuttu

Amerikan Merkezî İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörü Gina Haspel, Türkiye’de öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı konusunda senatörleri bilgilendirdi.

ABD Senatosu, ABD Başkanı Donald Trump‘ın savaş yetkilerini sınırlayacak ve ABD’nin Yemen’de Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyona verdiği askeri desteğin durdurulmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.
Tasarıda Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman, gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinden sorumlu tutuluyor. ABD Senatosu, Başkan Trump’a rağmen Kaşıkçı cinayetinden prensi sorumlu tutmuş oldu.

ABD Senatosu’nun Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Bob Corker, Cemal Kaşıkçı cinayetinden Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ı sorumlu tutan yasa tasarısını Senato Genel Kurulu’na sunmuştu.

Bob Corker,” Oybirliğiyle, ABD Senatosu Veliaht Prens Muhammed’in Cemal Kaşıkçı cinayetinden sorumlu olduğunu söyledi. Bu güçlü bir açıklamadır. Bence tuttuğumuz değerlere hitap ediyor.” dedi.

Genel Kurulda yapılan oylama sonucunda tasarı 41 “hayır” oyuna karşı 56 “evet” oyuyla kabul edildi. Oylama sonrasında Genel Kurula hitap eden Senatör Bernie Sanders, “ABD’nin artık Yemen’de dünyanın en kötü insani krizine neden olan Suudi Arabistan’ın müdahalesine ortak olmayacağını” söyledi.

Sanders “Bugün Suudi Arabistan’daki despotik rejime, askeri maceralarının bir parçası olmayacağımızı söylüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bilgilendirme sonrası senatörler “CIA Direktörü Haspel’in paylaşımından sonra Suudi Veliaht Prensi Muhammed Bin Salman cinayete karışmış olabileceğine daha çok ikna olduklarını” ifade etmişti.

CIA’nın Kaşıkçı ile ilgili raporuna rağmen Başkan Trump, Muhammed Bin Selman’ı suçlayacak herhangi bir açıklamada bulunmaması dikkat çekiyor.

Başa dön tuşu
Kapalı