ArabistanKuzey AmerikaYemen

ABD Senatosundaki kritik Yemen tasarısı kabul edildi

ABD Senatosu, ABD yönetiminin, Yemen’de devam eden savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm askeri unsurlarını 30 gün içinde geri çekmesini öngören yasa tasarısını kabul etti.

ABD Senatosu Genel Kurulunda yapılan oylamada 46’ya karşı 54 evet oyu ile kabul edilen tasarı, ABD Başkanı Donald Trump’ın Suudi Arabistan politikasına önemli bir karşı çıkış olarak nitelendirildi.

Söz konusu tasarıda, El Kaide ile savaşanlar hariç olmak üzere, Yemen’deki savaşa dahil olan ya da savaşı etkileyen tüm Amerikan askeri unsurlarının 30 gün içinde geri çekilmesi öngörülüyor.

Tasarının, ABD Başkanı Trump’ın önüne geçebilmesi için Kongrenin diğer kanadı olan Temsilciler Meclisinden de geçmesi gerekiyor. Demokratların çoğunluğunun elinde tuttuğu Temsilciler Meclisi’nde tasarının kabul edilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

ABD yönetiminin Suudi Arabistan’a Yemen’de devam eden savaşta verdiği destek uzun süredir Kongrede tartışmalara neden olmuş, geçen aralık ayında Senatoda kabul edilen benzer bir tasarı, o zaman Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu Temsilciler Meclisinde kabul edilmemişti.

Kasım ayında yapılan Kongre ara seçimlerinin ardından yenilenen Senato ve Temsilciler Meclisinde söz konusu Yemen tasarısının yeniden gündeme geleceği belirtilmişti.

ABD’nin Yemen’de devam eden savaşta Suudi Arabistan’a verdiği askeri desteği kesmesini öngören ayrı bir yasa tasarısı Şubat ayı içinde, Temsilciler Meclisinde kabul edilmişti. 

Arabistan’ın ABD ve bazı diğer ülkelerin desteğinde mart 2015’ten beri Yemen’de sürdürdüğü savaşta bu zamana kadar 14 bin sivil ölürken onbinlerce sivil yaralandı, milyonlarcası da  evinden barkından oldu

Başa dön tuşu
Kapalı