HaberlerİranOrtadoğu

ABD siyasetleri bölgede başarısız olmuştur

İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki Tahran’da temaslarda bulunan Bahreyn meclis başkanı Halife bin Ahmed ez Zahranî ile bir araya geldi.
Bu görüşmede, ABD’nin bölge siyasetlerinin başarısız olduğunu belirten İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki “ABD’nin bölgede 8 yıldır yürütmeye çalıştığı siyasetlerinin başarısız olduğu görülmüştür. ABD’nin asker çıkartarak, bölge sorunlarının çözülemeyeceği anlaşılmıştır” diye konuştu.
İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki “ABD’nin 8 yıl önce, uyuşturucu ile mücadele, terörizm ve radikalizmi önlemek iddiaları, güvenliğin sağlanması bahaneleriyle Afganistan’ı işgal etti fakat, geçen bu süre içerisinde, Afganistan’da güvensizlik had safhaya ulaştığı gibi radikalizm bölge ülkelerinde hızla yayılmıştır. Uyuşturucu ekimi geçmişe oranlar bir kaç yüz kat artış göstererek, 9 bin tona ulaşmıştır” diye konuştu.
İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki düşmanların bölge ülkeleri arasında ihtilaf çıkarmak stratejisiyle, bölge ülkeleri arasında gerilim oluşturmak istediğini hatırlatarak, “bölge ülkeleri içerisinde zengin, kültürel, dini, ekonomik ve siyasi bir potansiyel vardır. İslam bu geniş potansiyeli kullanarak, bölge ülkeleri arasında ve bölge halkları arasında birlik ve dayanışma içerisinde olmasını öngörmektedir” diye konuştu.
Konuk Bahreyn meclis başkanı Halife bin Ahmed ez Zahrani de bu görüşmede İslami İran dışişleri bakanı Menuçehr Muttaki ile görüşmesine işaretle, “bu görüşmede, Ortadoğu, Irak ve Afganistan gelişmelerini ele aldık. Bölge konularında ortak görüşlere sahib olduğumuz ortaya çıktı. Bölgede büyük ve zengin medeniyete sahib İran İslam cumhuriyetinin dirayetle yürüttüğü siyasetlerden dolayı da teşekkür ederiz” diye konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.