HaberlerİranOrtadoğu

ABD, Suriye’de yeni bir terör örgütü kurmaya çalışıyor

İslam İnkılabı Rehberi Özel Danışmanı, Al-Alam kanalına verdiği özel röportajda gündemdeki konulara ilişkin açıklamalarda bulundu.

İslam İnkılabı Rehberi Özel Danışmanı Ali Ekber Velayeti, Al-Alam kanalına verdiği özel röportajda gündemdeki konuları değerlendirdi.

ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararı hakkında Velayeti, “Bugün müslümanlar uyanıktır. Nedeni ise yeni bir intifada’nın başlatılması ve herkesin ayakta kalmasıdır. Siyonistlerin görüşleri ve ABD’nin planlarını destekleyen bazı Arap hain hükümetleri bile Türkiye’deki İslam İşbirliği Örgütü Zirvesi’ne bu çok hassas ve önemli koşullarda katılmak zorunda kaldılar; herkes Trump’ın kararını kınadı” dedi.

Velayeti, ABD’liler ve Siyonistlerin “Balfour 2” gibi bir şey yapabileceklerini düşündüklerini belirterek, onların büyük bir hata yaptıklarını ve bu eylemin kötü etkilerinin kendilerine geri döneceğini söyledi.

ABD’nin BM Temsilcisi Nikki Haley’in son günlerde Washington’da düzenlediği basın toplantısında öne sürdüğü İran karşıtı iddialarına tepki gösteren Velayeti, şunları kaydetti: Bu saçmalıklar diplomatik bir geçmişi olmayan bu kadının (Nicky Haley) ilki değil. Bunlara diğer ABD’li temsilciler ve diplomatlar bile tepki gösterdi. Bir parça metal gösterip (Yemen’den Riyad’a fırlatılan) füzelerin İran tarafından Yemen’e verildiğini iddia ediyor! Bu kesinliğe nereden ulaşıldı? Haley bu boş sözlerle sadece masum Yemen halkına karşı yapılan acımasız saldırılarda müttefiklerinin başarısızlığını haklı çıkarmayı amaçlıyor fakat nihai zafer Yemen halkınındır.

İran’ın Yemen’e hiçbir silah vermediğini vurgulayan Velayeti, şöyle devam etti: Yemen, çoğunlukla bu ülkenin devrik liderleri Ali Abdullah Salih ve Mansur Hadi döneminde ve daha öncesinde de Doğu Bloku tarafından silahlandırılmıştı. İran, Yemen’e yalnız insani yardım ve siyasi destek sağlıyor, silah yardımı değil. Yemenliler askeri yardıma ihtiyacı yok,z ira şimdiye kadar sahip oldukları imkanlarla Suudilere karşı ayakta kalabildiler ve bana göre zafere bile ulaşacaklar.

İslam İnkılabı Rehberi Özel Danışmanı, şu anda Yemen’in Suudi Arabistan’ın Vietnam’ına dönüştüğünü ve Suudilerin bu ülkede kesinlikle başarısız olacağını aktardı.

Ali Ekber Velayeti, sözlerinin bir kısmında da Suriye krizine değinerek, ABD’nin bu ülkede DEAŞ gibi yeni bir terör örgütü oluşturmaya çalıştığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.