HaberlerOrtadoğuSuriye

ABD, Suriye’ye askeri müdahaleyi düşünüyor

ABD, Rusya ile görüşmelerin sona ermesinin ardından Suriye’deki krize askeri müdahalede bulunma seçeneğinin gözden geçirileceğini duyurdu.

ABD yönetimi, Rusya ile diyalogun kesilmesinden sonra Suriye krizinde diplomatik ve askeri müdahale imkânlarını gözden geçiriyor.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, “muhtemel diplomatik, askeri, istihbari ve ekonomik tedbirlerin değerlendirilmekte olduğunu” söyledi. Toner, öncelikli amaçlarının ise krize siyasi çözüm bulunması olduğunu vurguladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Toner dış ve güvenlik politikası uzmanları arasındaki buluşmada askeri önlemlerin de gözden geçirileceğini, ancak Dışişleri Bakanı John Kerry’nin müttefiklerle birlikte diplomatik çabaların sürdürülmesine öncelik verdiğini dile getirdi. Toner, Rusya ile işbirliğinin geçici olarak durdurulmuş olmasına rağmen ABD’nin hedefinin uluslararası çözüme varılması olduğunu sözlerine ekledi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nda ABD, İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya’nın yüksek düzey bakanlık görevlileri arasında Suriye konulu bir toplantı yapılacak.

Amerikan heyetinden yapılan açıklamada, devletlerarası oylamalarda etkili olduğu için, Rusya ve Suriye’ye yaptırım uygulanmasının da gündeme getirilebileceği’ belirtildi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Mart 2023 (27) içerik yüklenmiştir.