ArabistanHaberlerOrtadoğu

ABD Suudi Arabistan’a idam ettirdi, sonra da çağrı yaptı!

ABD, “Önde gelen din adamı ve aktivist Nemer’in idamının, acilen düşmesi gereken bir zamanda mezhepsel gerilimi tırmandırma tehlikesi bulunduğu için özellikle endişeliyiz”

ABD Dışişleri Bakanlığı, Suudi Arabistan’da aralarında din adamı Ayetullah Nemer Bakır en-Nemer’in de bulunduğu 47 kişinin idam edilmesinin mezhepsel gerilimi tırmandırabileceği gerekçesiyle endişe duyduklarını bildirdi.

Bakanlığın açıklamasında, ABD yönetiminin, Suudi Arabistan’daki yasal süreçler hakkında duyulan endişeyi daha önce de ifade ettiği belirtilerek, Suudi Arabistan yönetimine insan haklarına saygı gösterilmesi ve şeffaf yargılama çağrısı yapıldı.

Barışçıl şekilde muhalif seslere izin verilmesi için de Suudi yönetimine çağrıda bulunulan açıklamada, “Önde gelen din adamı ve aktivist Nemer’in idamının, acilen düşmesi gereken bir zamanda mezhepsel gerilimi tırmandırma tehlikesi bulunduğu için özellikle endişeliyiz. Bu kapsamda bölgedeki liderlerin gerilimi düşürmek için çabalarını katlamaları gerektiğini tekrarlıyoruz” denildi.

Suudi Arabistan yönetimi, bu sabah aralarında Suudi vatandaşı din adamı Ayetullah Nemer Bakır en-Nemer’in de bulunduğu 47 kişinin idam cezasının infaz edildiğini duyurmuştu. İran Dışişleri Bakanlığı ise idamlara tepki göstermişti

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (10) içerik yüklenmiştir.