HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuTürkiye

“ABD, Türkiye-İsrail Görüşmelerinden Memnun”

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Kirby, “Bölgedeki iki önemli müttefikimiz Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiyi daha iyi bir noktaya taşıyan görüşmeleri memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, gazetecilere yaptığı açıklamada, İranlı yetkililerin, ABD’yi vizesiz ziyaret edebilecek durumda olan ancak 2011’den sonra Irak, Suriye, İran ve Sudan’a giriş yapanların vize almak zorunda kalacağı yönündeki kaygılarına ilişkin soru üzerine, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in kaygılarını not ettiğini belirterek, “Yeni tasarının İran’ın ticari menfaati ile çakışması söz konusu değil” dedi.

Türkiye ile İsrail arasındaki müzakerelerin sorulması üzerine Kirby, “Türkiye ve İsrail arasında diplomatik ilişkilerin düzeltilmesi adına yürütülen haberleri gördük. Bölgedeki iki önemli müttefikimiz arasındaki ilişkiyi daha iyi bir noktaya taşıyan bu görüşmeleri memnuniyetle karşılıyoruz” ifadesini kullandı.

Kirby, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Obama arasında yapılan telefon görüşmesinde de gündeme gelen Musul’daki Türk askerlerinin nöbet değişimi hakkındaki soruya ise “Türkiye’nin askerlerini çekeceği yönündeki haberleri gördük ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz” yanıtını verdi.

Başa dön tuşu
Bugün 30 Kasım 2023 (25) içerik yüklenmiştir.