DünyaHaberler

ABD, UAEK yönetim kurulu üyesi olamaz!

İran cumhurbaşkanı Ahmedinejad, nükleer silahsızlanmanın gerçekleşmesi için Amerika devletinin UAEK yönetim kurulu üyesi olmaması gerektiğini söyledi.

Newyork’ta düzenlenen NPT anlaşmasını gözden geçirme zirvesinin açılış töreninde konuşan cumhurbaşkanı Ahmedinejad, İran İslam cumhuriyetinin nükleer silahsızlanma ve nükleer silahların önlenmesinin gerçekleşmesi için 11 maddelik bir öneri sundu ve atom bombası yapan ve kullanan Amerika’nın, nükleer silahların imha ve azaltılmasına karar veren bir kurum olan UAEK yönetim kurulu üyeliğinden derhal atılması gerektiğini söyledi. Ahmedinejad’ın ,Amerika’nın kalbinde yaptığı zirve konuşmasında bunu haykırması, Amerika basınında bile takdir ve hayretle karşılandı.

Ahmedinejad, NPT’nin DNPT olarak değiştirilmesi ve nükleer silahsızlanma misyonununun açık, elzem getirici, etkin ve uluslararası güvenceye sahip yöntemler ekseninde yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Önerinin ikinci maddesi olarak NPT’nin 6. maddesinin hayata geçirilmesi için uluslararası düzeyde tam yetkili bağımsız bir grup oluşturulması gerektiğini belirten Ahmedinejad, bu grupta tüm bağımsız devletlerin ve milletlerin etkili bir şekilde yer alması ve acil bir takvim çerevesinde tüm nükleer silahları etkisiz hale getirmesi gerektiğini vurguladı.

Cumhurbaşkanı Ahmedinejad maddelerden birinde de nükleer silahsızlanmanın gerçekleşmesi için Amerika’nın UAEK yönetim kurulunun üyesi olmaması gerektiğini, çünkü bu devletin Japonya dışında Irak’ta da zayıflatılmış uranyum kullanan bir devlet olduğunu ve NPT üyesi olmayan rejimlerle de açık-gizli nükleer işbirliği yürüttüğünü hatırlattı.

Ahmedinejad son olarak BMT güvenlik konseyi yapısının değiştirilmesi ve NPT anlaşmasını düzenlemenin, UAEK’nun amaçlarına ulaşması için bir birini tamamlayan iki zaruret olduğunu vurguladı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.