AsyaDünyaHaberler

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Coats: Rusya’nın yeni hedefi 2018 ara seçimleri

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Coats, Rusya’nın yeni hedefinin 2018 Amerikan ara seçimleri üzerinde etkili olmak olduğunu bildirdi.

ABD Ulusal İstihbarat Direktörü Coats, Moskova’nın reklam, sosyal paylaşım kanalları, sahte isimler ve saptırıcı raporlarla ABD başkanlık seçimlerinde olduğu gibi şimdi de Amerikan ara seçimleri üzerinde etkili olmaya çalıştığını bildirdi.

Coats, konuşmasında Rusya konusunu ABD seçimlerine müdahale bağlamında değerlendirerek, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimleri sırasında “çok iyi bir iş” çıkardığını hissettiğini belirtti.

Coats, “Hiç şüphemiz yok ki geçmişteki çalışmalarının çok başarılı olduğu kanısındalar ve 2018 ara seçimlerinde Rus etkisi muhtemel bir tehdit olarak önümüzde.” diye konuştu.

ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü Mike Pompeo, Rusya’nın ABD’deki 2016 Başkanlık seçimine müdahale ettiğine yönelik süren soruşturmalarda somut sonuçlara ulaşılmadan Rusya’nın ABD’deki Kongre ara seçimlerini etkilemeyi denemeye ‘devam edeceğini’ öne sürdü. Pompeo Rusya kadar Çin hakkında da endişeli olduklarını iddia etmişti.

Moskova şimdiye kadar kesinlikle ABD seçimlerine müdahalesinin olmadığını bildirmiştir.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Ocak 2022 (42) içerik yüklenmiştir.