HaberlerİranOrtadoğu

ABD uluslararası arenaya güvensizlik pompalıyor

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, ABD’nin 1929 nolu kararının çıkması ile uluslar arası arenada güvensizlik pompaladığını söyledi.

İslami Şura Meclisi Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu üyeleri ve Birleşmiş Milletlere bağlı İran’daki kurum ve kuruluşlkarın temsilcilerinin otrak toplantısında önceki gün konuşma yapan İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani, BM’nin güvenlik alanda sergilediği performanslar hakkında değerlendirme yaparak, BM’nin kurulduktan bu yana dünya savaşı meydana gelmemesine rağmen buna karşın İran-Irak, Afganistan, Irak, Vietnam, Balkan, Lübnan ve 22 günlük Gazze savaşları gibi küçük çapta savaşlar meydana geldiği söyledi.

İran İslami Şura Meclisi Başkanı Ali Laricani,”1972 Şanghay bildirgesi gibi Tahran bildirisi uluslararası alanda güven ortamı oluşturmak için bir simge haline dönüşebilecekti, ama 1929 kararı bunu angelledi”dedi.

Laicani, 1929 sayılı kararın çıkmasıyla ABD’nin dürüstçe yapılan anlaşmalara bağlı kalmadığını ispatlandığını, Brezilya ve Türkiye’ye verdiği sözleri unuttuğunu, bunun adı siyasi kurnazlığı olmadığını, tam tersine uluslararası alanda güvensizlik ortamı empoze etmek olduğunu kaydetti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2021 (30) içerik yüklenmiştir.