HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD uluslararası şirketlerden İran’la ticaret yapmamalarını tekrar istedi

Amerikan maliye bakanı yardımcısı Sigal Mandelker, Amerika’nın müttefikleri ve uluslararası şirketlerden İran İslam Cumhuriyeti ile ticaret yapmamaları yönündeki isteğini ve çağrısını tekrarladı.

Washington’da siyonistlerin bir lobisi olarak bilinen Demokrasi Savunma Vakfı’nda (FDD) konuşan Sigal Mandelker, ‘İran’la ticaret yapan şirketler ciddi risklerle karşı karşıya kalır’ iddiasında bulundu.

Amerikalı yetkili, Amerikanın müttefiklerinden mali kanallarını güçlendirmelerini ve İran’la ticari ilişkilerden kaçınmalarını istedi.

Amerika daha önce de İran’la ticaret yapılmaması çağrısında bulunmuş ama Amerika’nın bu isteğine başta Almanya olmak üzere Avrupa Birliği itiraz etmişti.

Amerika’nın İran’la ilişkilerin kesilmesine ve önlemeye dair girişimleri hem Amerika içinde hem de dışında sert tepkilere ve kınamalara neden olmuştur.

Amerika’nın nükleer anlaşmadan çıkmasına başta Rusya ve Çin olmak üzere Avrupa Birliği sert tepki göstermiş ve bu ülkeler nükleer anlaşmanın korunması gereğine vurgu yapmışlardır.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.