AvrupaHaberlerKuzey Amerika

ABD Uluslararası üç kuruluşa yardımı azalttı

Washington yönetimi, terör rejimi İsrail’e hizmet doğrultusunda uluslararası üç kuruluşa mali yardımları azalttı.

İsminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir yetkili, ülkesinin Filistin’in üyeliğini kabul eden Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı iki uluslararası ajansa sağladığı mali yardımları azaltabileceğini söyledi. Ramallah merkezli Filistin yönetimi, uluslararası arenada etkinliğini artırmak amacıyla BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) ve BM Sınai ve Kalkınma Teşkilatı’na (UNIDO) katılmıştı.

Uluslararası Kimyasal Silahları Yasaklama Komitesi (OPCW) tarafından yayınlanan açıklamada ise Filistin’in OPCW’nin 193’üncü üyesi olarak kabul edildiği bildirilmişti. Filistin, BM’de gözlemci üye olarak yer alıyor. ABD yasalarına göre, Filistin’i üyeliğe kabul eden herhangi bir BM kuruluşuna finansal yardım yasaklanmıştı. Filistin hükümeti ise 2012 yılından bu yana BM’de gözlemci üye olarak yer alıyor. Washington yönetiminin, Filistin’i üye kabul eden iki BM kuruluşuna sağladığı mali yardımı azaltma üzerine çalıştığını söyleyen ABD’li yetkili, “Filistin’in BM’ye bağlı kuruluşlara katılmasına dair tavrımız her zaman açıktı. Böyle bir durum istenenin aksi neticeler doğuracaktır” dedi.

Yetkili, “Filistin’in BM kuruluşlarına üyeliğiyle ilgili kanunlarımızı uygulayacağız” şeklinde konuştu. BM Ortadoğu Barış Süreci Özel Koordinatörü Nikolay Mladenov, önceki gün video konferans yoluyla katıldığı BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında, Filistin’in UNCTAD ve UNIDO’ya katıldığını açıklamıştı. Washington yönetimi, Filistin’in 2011 yılında BM Bilim ve Kültür Örgütü’ne (UNESCO) üye olması üzerine önce örgüte sağladığı mali desteğini kesmiş, daha sonra 2017 yılında örgütten ayrılmıştı. Trump yönetimi, BM Yakın Doğu Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı’na (UNRWA) mali desteğini kestiğini ilan etmişti. UNRWA yıllık bütçesi bu yaptırım nedeniyle zarar görmüştü.

Başa dön tuşu
Bugün 26 Mayıs 2022 (20) içerik yüklenmiştir.