HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD, Ümit uydusunun zaferini itiraf etti

İran’ın Ümit adlı uydusunu “Sefir – 2” adlı uydu taşıyıcı füzesi ile fırlatmasının ardından Amerika İran’ın bu başarısını itiraf etmek zorunda kaldı.

Amerikalı bir yetkili İran’ın alçak yörüngelere bir uydu yerleştirdiğine itiraf etti. Adının açıklanmasını istemeyen söz konusu Amerikalı bu konuda dikkatli olmak gerektiğini, ama bu başarının tehlike çanlarını çalmadığını belirtti.

Uzay teknolojisindeki bu başarıyı önemsiz göstermeye çalışan Amerikalı yetkili uydu teknolojisinin yeni bir konu olmadığını, İran’ın fırlattığı uydunun da gelişmiş uyduların arasında yer almadığını düşündüğünü ileri sürdü.

Öte yandan Pentagon sözcüsü de Ümit uydusunun başarılı bir şekilde fırlatıldığına itiraf etmek zorunda kaldı, fakat bu çıkışın İran’ın, bölgede güvenlik ve istikrar için adım attığını ispatlamadığını vurguladı.

Bu arada Amerika dışişleri bakanlığı sözcüsü de provokatif bir açıklama yaparak Ümit uydusundan kaygı duyduklarını, bu hareketin balistik füze üretimi ile sonuçlanabileceğini ve bu yüzden derin endişe içinde olduklarını ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 02 Aralık 2022 (21) içerik yüklenmiştir.