HaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuÜrdün

ABD, Ürdün’de Yeni Terörle Mücadele Merkezi Açtı

Amerika Birleşik Devletleri, bir taraftan Irak ve Suriye’de kalıcı olmaya çalışırken diğer taraftan bölge ülkelerinde de yerleşme çalışmalarına hız verdi.

Amerika Birleşik Devletleri, bir taraftan Irak ve Suriye’de kalıcı olmaya çalışırken diğer taraftan bölge ülkelerinde de yerleşme çalışmalarına hız verdi.

Amerika Birleşik Devletleri ve Ürdün’ün dün başkent Amman’ın güneyinde bölgesel bir terörle mücadele merkezi açtıkları belirtildi.

Amman’da açılan terörle mücadele merkezi ile ilgili açıklama yapan Ürdün Jandarma Eğitim Akademisi, açılan merkezin Ürdün’de ikinci en kapsamlı terörle mücadele merkezi olduğunu ifade etti.

Terörle mücadele merkeziyle ilgili bir diğer açıklama ise Amerika’dan geldi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakannlığı Diplomatik Güvenlikten Sorumlu Bakan Yardımcısı Michael Evanoff yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Ürdün’deki terörle mücadele programı bizim için çok önemli. Eğitim hayat kurtarır ve ev sahibi olan ülkenin kapasitesini artırmasına yardımcı olur. Bu merkezi açmaktan dolayı çok mutluyum. Genişlemesini ve ana bir merkez olarak kullanılmasını dört gözle bekliyorum.”

Evanoff açıklamasında, Amman’da kurulan merkezde, kriz yönetimi, rehine kurtarılması, patlayıcı aygıtların belirlenmesi ve elektronik savaş alanlarında eğitim verileceğini ifade etti.

Merkezle ilgili bir diğer açıklama ise Amerika’nın Amman Büyükelçiliğinden geldi.

Büyükelçilik, Ürdün’ün, dünyadaki IED’leri (geliştirilmiş infilak aygıtı ya da el yapımı bomba) tanımlamak için ABD’nin en büyük eğitim programına ev sahipliği yaptığını belirtti.

Geçtiğimiz ay Amerika ile Ürdün arasında; Amerika’nın 2018’den 2022’ye kadar 1.275 milyar dolar yardım sağlaması konusunda mutabakat imzalanmıştı.

Mutabakat çerçevesinde Amerika, Ürdün’e yılda 750 milyon dolar ekonomik yardım, 350 milyon dolar da askeri yardım yapacak.

Başa dön tuşu
Bugün 20 Eylül 2021 (14) içerik yüklenmiştir.