HaberlerIrakOrtadoğu

ABD vakti geldiğinde Irak’tan çekilmelidir

Irak hükümet sözcüsü Amerikan güçlerinin güvenlik anlaşmasında belirtilen Iraktan çekilme tarihinin değiştirilemeyeceğini söyledi.

Ali Debbağ, dün Amerikan güçlerinin Iraktan çekilme tarihinin Irak ile Amerika’nın imzaladıkları anlaşmada belirttikleri tarih olduğu ve bu tarihin değiştirilmesiyle ilgili tekliflerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Irak hükümet sözcüsü ayrıca bazıların Irak seçimlerinden sonraki durumun normal olduğunu telkin etmeye çalıştıklarını belirterek bu iddiaların Irak siyasi geleceği ile gerçek dışı tablo sayıldığı ve Irak halkının bu iddialarla işgalcilerin Iraktaki varlığının meşru gösterilmesine izin vermeyeceğini söyledi.

Amerika’nın Iraktaki güçlerinin komutanı General Ray Odierno Irak siyasi geleceğinin belirsizliğinin Amerikan güçlerinin Iraktan çekilmesinin belirlenen tarihten daha geç olacağı anlamına geldiğini bildirdi. Amerikan askerlerinin Iraktaki askeri girişimleri 2010 yılının Eylül ayında sona eriyor ve Amerikan askerleri 2011 yılı sonuna kadar bu ülkeden çekilecek.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Kasım 2022 (18) içerik yüklenmiştir.