HaberlerİranOrtadoğu

ABD ve AB yaptırımlardan dolayı pişman olacaktır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ABD ve AB’nin İran’a karşı tek taraflı uyguladıkları yaptırımlara pişman olacaklarını söyledi.

Suriye ziyareti sonrası basın mensupları ile konuşan Mutteki AB’nin yaptırım kararının mantıksız ve yasal dayanaktan yoksun olduğunu hatırlatarak, “5 yıldır, AB mantıksız ve doğru olmayan siyasetler izleyerek, İran’ın dış ticaretinde, diğer bölgelerin ülkeleriyle ilişkilerin gelişmesine yol açtılar” dedi.

Siyonist rejimin, Lübnan’ın topraklarına askeri saldırısına değinen Mutteki, Lübnan silahlı kuvetlerinin ilk kez, Siyonist rejim saldırıları karşısında direnerek, işgal rejimin saldırılarını geri püskürttüğünü belirtti.

Siyonist rejimi İsrail’in, Lübnan topraklarına saldırısında, Lübnan direnişini hedef aldığını, fakat Lübnan ordusunu karşısında gördüğünü vurgulayan Mutteki, ” bu saldırı, Lübnan direnişinin konumunu daha bir güçlendirmiştir” dedi.

Mutteki, Siyonist rejimin, İran’a karşı tehditlerine de işaretle “bölgedeki siyasi şartlar dikkate alındığında, Siyonist rejimin saldırısı, bölgeyi farklı bir boyuta getirecektir. ABD ve Siyonist rejim çok iyi biliyorlar ki; İran ile olası bir savaş, bölge ile sınırlı olmayacaktır” diye konuştu.

Mutteki, Siyonist rejimin, İran’a karşı olası bir saldırısı, işgal rejimi için çok ağır zararlara yol açacaktır hatırlatmasında bulundu.

Başa dön tuşu
Bugün 14 Ağustos 2022 (25) içerik yüklenmiştir.