AsyaHaberler

ABD ve Arap ülkeleri, Yemen hükümetinin arkasında

Amerika ile bazı Arap ülkeleri Yemen hükümetinin bu ülkedeki müslüman mücadelecilere karşı saldırılarına tam destek verdiklerini bildirdiler.
Amerika, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman, Irak, Mısır ve Ürdün New York’taki müzakerelerin ardından yayınladıkları ortak bildiride Yemen hükümetinin bu ülke müslüman mücadelecilere saldırmasına tam destek verdiklerini bildirdiler.
Bu ülke dış işleri bakanları Yemen hususunda kaygılarını belirterek Ali Abdullah Salih hükümetinin Yemen’in bütünlüğü, vahdeti, güvenlik ve istikrarı ve barışçı müzakere çalışmalarına tam destek verdiklerini belirttiler.
Amerika ile söz konusu Arap ülkelerin dış işleri bakanları bildirilerinde güvenlik garantileri ve sivillerle yardım ekiplerinin hayatlarının korunması için güvenilir ortam hazırlanması ve insani yardımlar yapılması üzerinde durdular. Yemen hükümeti 11 Ağustos da Saade eyaletinde Zeydi müslüman mücadelecileri sindirmek için “yanmış yar” adı altında askeri bir operasyon başlattı.
Bu alanda BM Yemen askerlerinin bu bölgelere saldırısında yüzlerce insanın sivilin öldüğü, 140 kişinin de evsiz barksız kaldığını bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 16 Mayıs 2021 (27) içerik yüklenmiştir.