HaberlerİranOrtadoğu

ABD ve Avrupa’nın yaptırımları hatadır

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, BM Güvenlik Konseyi kararından sonra ABD ve Avrupa’nın İran’a yönelik ambargo kararının hata olduğunu belirtti.

Basın mensuplarına konuşan Mutteki “bu girişimlerin sorunları çözmeyeceği gibi taraflar arasında en basit ilişkilerin de olumsuz etkilenmesine neden olacağına inanıyoruz. Biz Avrupalı yetkililerle görüşmelerimizde bu konudaki tutumumuzu açıklayacağız” dedi.

Gazze kuşatmasının sona ermesi ve bölgeye insani yardımların ulaştırılması ile ilgili olarak Mutteki “yardım ulaştırma girişimi, Gazze ablukasının tamamen kırılmasına ve Filistin milletinin topraklarına hakimiyetinin sağlanmasına kadar hava ve karadan sürmeli. İran’da da sivil kuruluşlar bu konuda aktifler” dedi.

Viyana Grubunun, İran’ın nükleer programı konusunda müzakerelerin sürmesi ile ilgili talebine işaret eden Mutteki “bu istekleri değerlendiriyoruz. Türkiye ve Brezilya’nın yeni tur müzakerelerinde de Viyana Grubunun katılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz müzakerelerin yapılması için gerekli çerçeveyi hazırlayacağız” dedi.

Tahran reaktör yakıtının sağlanmasıyla ilgili olarak da Mutteki, bu konuda iki seçeneğin olduğunu, birinin yakıt takası diğerinin de içerde üretilmek olduğunu sözlerine ekledi.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.