HaberlerİranOrtadoğu

ABD ve Batı, 30 yıldır gerçekleri göremiyor

İran İslam Cumhuriyeti ulusal güvenlik yüksek konseyi sekreteri Said Celili, İran konusunda batının 30 yıldan beri gerçekleri görmediğini ve yanlış değerlendirmelerde bulunduğunu söyledi.

Tahran’da temaslarda bulunan Türkiye dışişleri bakanı Ahmed Davudoğlu ile bir araya gelen İran ulusal güvenlik yüksek konseyi sekreteri Said Celili, batının Ortadoğu gerçeklerini de görmeyerek, yanlış değerlendirmelerde bulunduğunu ve bundan dolayı da bölgedeki sorunların devam ettiğini hatırlatarak, ” Amerika ve diğer batılı ülkeler, İran gerçeğini görmeyerek, 30 yıldır yanlış yaptılar” diye konuştu.

Celili, filistin’de 60 yıldır süren sorunun, batı dünyasının yanlışlarından biri olduğunu hatırlatarak, ” yapılan yanlışlardan dolayı ,Filistin halkına ağır bedeller ödettiler” dedi.

Türkiye ile İran ilişkilerinin derin ve köklü olduğunu da hatırlatan Celili, İran ve Türkiye’nin ortak çıkarları, ortak tehditleri ve ortak kaygıları vardır. İkili ve bölgesel işbirliğinin ekonomik, siyasi güvenlik her sahada işbirliklerinin geliştirilmesi de bir zarurettir ” diye konuştu.

Konuk Türkiye dışişleri bakanı Ahmed Davudoğlu da bu görüşmede, Türkiye’nin, İran’ın sürekli dostu olduğunu hatırlatarak, işbirliğini geliştirmek istediğini söyledi.

Türkiye dışişleri bakanı Ahmed Davudoğlu, İran’ın 5+1 grubuna sunduğu kapalı teklif paketinin müzakerelerin yeniden başlaması için çok önemli olduğunu belirterek, ” ümid ediyorum, müzakereler en kısa zamanda başlar ve Türkiye’de bu görüşmelere ev sahibliği yapmaya hazırdır” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Mayıs 2021 (24) içerik yüklenmiştir.