AvrupaHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğuSuriye

ABD ve İngiltere: Suriye’ye baskıyı artıracağız

Geçtiğimiz Cuma günü Rusya’da Putin’le bir araya gelen İngiltere Başbakanı Cameron, dün de Vaşington’da Obama ile görüştü. İkili, görüşme sonrası yaptığı açıklamada Esad yönetimine fdönük baskıyı artıracaklarını söyledi.

ABD Başkanı Barack Obama ve İngiltere Başbakanı David Cameron, dün Vaşington’da bir araya geldi. Toplantı sonrasında basın mensuplarına konuşan Obama, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı devirmek için İngiltere ile Şam üzerindeki baskıyı artırmak konusunda anlaştıklarını açıkladı. ABD Başkanı, Rusya’nın, Suriye’deki sorunun çözümünde çaba göstermesi hem çıkarı hem de yükümlülüğüdür dedi.

Obama, “Esad rejiminin üzerindeki baskının artırılması, insani yardım sağlanması, ılımlı muhalefetin güçlendirilmesi ve Esad’sız bir demokratik geçiş sürecinin hazırlanması konusundaki çabalarımızı artıracağız” derken, Cameron da, muhaliflere yaptıkları “insani yardımı” iki katına çıkaracaklarını açıkladı.

Esad’ın meşruluğunun bulunmadığını ve gitmesi gerektiğini savunan Cameron, Esad’a askeri zafer olmayacağı yönündeki baskının artırılmadığı sürece siyasi bir ilerleme kaydedilemeyeceğini ifade etti.

Başa dön tuşu
Bugün 19 Haziran 2021 (33) içerik yüklenmiştir.