HaberlerİranOrtadoğu

ABD ve İngiltere terörizmin artmasında etkendir

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Menuçehr Mutteki, ABD ve İngiltere’nin bölgede terör olaylarını körüklediklerini söyledi.

İran İslam Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Siyasi ve Uluslararası Araştırma Bürosu’nda düzenlenen 17.Uluslararası Orta Asya ve Kafkas konferansında konuşma yapan Menuçehr Mutteki, Cundullah örgütün terörist başı Abdulmalik Rigi’nin tutuklanmasına işaretle, Rigi’nin İran’da gerçekleştirdiği terörist eylemleri sonucunda 400 kişi hayatını kaybetiği veya yaralandığını söylemekle, bu şahıs yıllarca bölgeyi kendine meşgul ettiğini ifade etti.

Mutteki, bazı ülkeler tarafından bölgede güvensizlik yaratılmak istendiğini ifade ederek, terörizmle mücadele sözüyle bölgeye gelen ABD ve İngiltere’nin terörismi körüklediklerini, İran ise bu konuda kerelerce uyarıda bulunduğunu belirtti.

11 Eylül hadisesi kuşkulu olduğunu vurgulayan Menuçehr Mutteki konuşmasını şöyle sürdürdü; “Amerika terörism ve uyuşturucu ile mücadele bahanesiyle Afganistan’a saldırdı. Acaba bu ülkede terörism eylemleri sona erdi mi? Ya da uyuşturucu üretiminin önü kesildi mi? Tam tersine, bu ülkede terörism eylemleri günden güne arttığı gibi uyuşturucu madde üretiminde de yüksek miktarda artış meydana gelmiştir.”

Başa dön tuşu
Bugün 24 Ocak 2022 (28) içerik yüklenmiştir.