Ürdün

ABD Ve İsrail’in Köpekliğini Yapan Ürdün Kralı Suud Ve B.A.Emirlikleri İle Planlı Bir Şekilde Askeri Darbe Girişimi Düzenletip Muhaliflerini Ortadan Kaldırmaya Başladı

Ürdün’de Kral Abdullah’a yönelik darbe girişimi nedeniyle Ürdün kraliyet ailesinden en az 20 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ürdün’ün eski Veliaht Prensi Hamzah bin el Hüseyin’in, üvey kardeşi Kral II Abdullah’a yönelik darbe girişimi iddiası ile ilgili devam eden soruşturmanın ortasında Amman Sarayı kısıtlama altına alındı.

Ürdün medyasının güvenlik kaynağına dayandırdığı haberde, Al-Hüseyin’in yanı sıra Kraliyet Ailesi üyelerinden Sharif Hassan bin Zaid, eski Bakan Bassem İbrahim Awadallah’ın da aralarında bulunduğu 20 kişi güvenlik nedeniyle gözaltına alındı.

Haberde, darbe girişimine dikkat çekilirken, söz konusu girişimin kraliyet ailesi üyesi Zaid, aşiret liderleri ve üst düzey yetkililerin planlandığı öne sürüldü. Prens Al-Hussein’in korumalarından 4’ünün de gözaltına alınanlar arasında olduğu belirtildi.

Prensin, başkent Amman’daki Sarayı’nda tutulduğu aktarılırken, gözaltına alınanlar arasında ülkenin güvenlik teşkilatından kişiler olduğu ifade edildi.

Ürdün resmi ajansı PETRA’da yer alan haberde ise Prens Hamza’nın gözaltına alındığı ya da ev hapsinde tutulduğu iddiaları yalanlandı.

Ürdün Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Ahmed el-Huneyti, Kral 2. Abdullah’ın kardeşi ve eski Veliaht Prens Hamza bin Hüseyin’in gözaltına alınmadığını belirterek, güvenlik nedeniyle Prens Hamza’dan faaliyetlerini durdurmasının istendiğini söyledi.

Öte yandan sosyal medyaya yansıyan görüntülerde, Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı bölgede alınan yüksek güvenlik önlemleri görüldü.

Suudi Arabistan yönetimi, ülke güvenliğini korumak için alınan her türlü kararda Ürdün’ün yanında olduğunu açıkladı.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ağustos 2021 (26) içerik yüklenmiştir.