İslami Davet

ABD ve İsrail’in Lübnan’da bozguna uğramalarının yankıları

2 Eylül 2017 10:33

Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah geçen Perşembe günü Lübnan’ın tekfirci teröristlerin işgalinden kurtuluş bayramı dolaysıyla düzenlenen törende önemli konulara değindi.

Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah geçen Perşembe günü Lübnan’ın tekfirci teröristlerin işgalinden kurtuluş bayramı kutlamalarında Lübnan ordusu ve direnişin ülkenin kuzeydoğusunda teröristlerle savaşta elde ettiği büyük aferlere işaretle, bugün artık Lübnan’ın hiç bir yerinde teröristlerin barınamadığını belirtti.
Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah teröristlerin Lübnan’ın kuzeydoğusunda, Suriye ve Irak’ta konuşlanması v Yemen’de onca katliam yapması, Suriye’de yaşanan kriz, hepsi Amerika ve siyonist İsrail ve tekfircilerin ortak planı olduğunu ve amacı başta petrol ve doğalgaz kaynakları olmak üzere Ortadoğu ülkelerinin zenginliklerini yağmalamak olduğunu belirtti.
Lübnan Hizbullah hareketi genel sekreteri Seyyid Hasan Nasrullah’ın bu ifşaatı her şeyden önce kamuoyunun dikkatini ABD elebaşılığındaki Batılı güçlerin bölgeye yönelik şom planına çekti. Gerçekte bu komplolarına ve fitnelerin amacı Ortadoğu ülkelerinde ordu ve savunma kurumlarını ve altyapılarını yok etmekten başka bir şey değildir. Bu arada siyonist rejim ve en bariz mısdakı IŞİD olan tekfirci akım ise düşmanların bölgede şom planlarını uygulamakta kullandıkları iki temel unsur sayılır.
Ortadoğu bölgesi son 70 yılda İsrail adında şer ve işgalci bir rejimden acı çekerken son yıllarda da yeni yeni türeyen tekfirci terör örgütlerinin tehditlerine maruz kalmaya başladı. Bu iki yıkıcı Batı ürünü mahluk aslında bir madalyonun iki yüzüdür ve amaçları da bölgeyi istikrarsızlaştırmak ve sonuçta bölge ülkelerinin doğal kaynaklarına musallat olmak ve zenginliklerini yağmalamaktır.
Bu arada Amerikalı yetkililer Ortadoğu bölgesine yönelik sultacı ve sömürüce politikalarını gütmek için türlü politikaları gündemlerine almıştır. Amerika’nın bölgeye yönelik komplocu şom planlarından biri ise sözde yeni büyük Ortadoğu projesidir. Amerika bu projeyi hayata geçirerek bölge ülkelerini dini ve etnik temellerde parçalamaya ve böylece bölgenin büyük devletleri küçük devletlere ayırmaya ve sonuçta onları zayıflatmaya ve nihayetinde de siyonist rejim İsrail’in güvenliğini güvence altına almaya çalışıyor.
Amerika’nın dönem Dışişleri Bakanlarından Condaliza Rice açıkça yeni büyük Ortadoğu projesinin başlangıç noktası da Lübnan olduğunu açıklamıştı, nitekim siyonist rejim de Lübnan’a 33 günlük savaşı dayatarak pratikte Amerika’nın bu projesini başlatmak istedi. Ancak Hizbullah hareketinin liderdiğinde Lübnan İslamî direnişi zamanında tepki vermesi siyonist rejimi bozguna uğrattığı gibi Amerika’nın sözde yeni büyük Ortadoğu projesini de henüz doğmadan hezimete uğrattı. Bu şartlarda Amerikalı devlet adamları da bölgede başlayan halk ayaklanmalarına nüfuz etmek ve bu hareketleri saptırmakla şom hedeflerine ulaşmaya çalıştı. Amerika bundan başka bölgede tekfirci terör örgütlerini du kurmaya başladı. Nitekim son aylarda bölge ülkelerinde özellikle Arap ülkelerinde tekfirci ve selefi akımların hareketliliğinin şiddetlenmesi du bu komplonun devamıdır. Ancak nasıl ki siyonist rejim İsrail bölge milletlerinin direnişi yüzünden şom politikalarını gütmekte başarısız olduysa tekfirci terör akımları da şimdiye kadar şom amaçlarına ulaşamadı.

ABD ve İsrail’in Lübnan’da bozguna uğramalarının yankıları Konusuna Ait Etiketler

Yukarı Çık