FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD ve korsan İsrail, Akdeniz’de iki hafta sürecek bir hava tatbikatına başladı

ABD ve korsan İsrail Akdeniz’de iki hafta sürecek bir hava tatbikatına başladı

Korsan İsrail ordusu ile ABD’nin Avrupa Askeri Kuvvetler Komutanlığının, bu sabah ortak askeri hava tatbikatına başladığı bildirildi.

Korsan İsrail Savunma Kuvvetlerinden gece geç saatlerde yapılan yazılı açıklamada, dün sabah itibariyle İsrail ordusu ile ABD’nin Avrupa Komutanlığının, iki hafta sürmesi planlanan “Juniper Stallion 13” adlı ortak bir hava tatbikatına başladığı duyuruldu.

Aynı açıklamada, iki ülke ordularının tatbikata F15 ve F16 savaş uçaklarıyla katılacakları ve tatbikatın amacının, iki ülke hava kuvvetleri arasında birlikte çalışabilirlik ve işbirliğini geliştirme amacıyla ortaya konan kombine bir çalışma olduğu bildirildi.

Açıklamanın sonunda, tatbikatın, iki ülke arasında düzenli olarak planlanan askeri eğitimlerin bir uzantısı olduğu kaydedilerek, “JS13 tatbikatı, bir yıldan fazla süredir planlanan askeri bir tatbikattır” ifadesine yer verildi.

İsrail, geçen yıl kasım ayında yine ABD ordusu ile 10 bin Amerikan deniz piyadesinin katıldığı ve bir ay süren bir askeri tatbikat yapmıştı.

Başa dön tuşu
Bugün 24 Nisan 2024 (29) içerik yüklenmiştir.