FilistinHaberlerKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD ve Siyonist rejim İsrail tüm F-35 uçuşlarını durdurdu

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) geçen ay bir F-35B savaş uçağının kaza yapması sonrası dünya genelinde tüm F-35 hayalet uçağı filosunun uçuşlarını askıya alma kararı aldı. İsrail ordusu da karar uyarak uçuşlarını durduruyor

ABD’nin ve uluslararası ortaklarının F-35 programının sözcüsü Joe DellaVedova 28 Eylül’deki kazanın ardından tüm F-35 hayalet uçaklarının uçuşlarını geçici olarak durdurduklarını söyledi. ABD Deniz Piyadeleri’ne ait bir F-35B savaş uçağı 28 Eylül’de Güney Karolayna’daki eğitim uçuşu sırasında düşmüş, pilot paraşütle atlayarak kurtulmuştu.

Olay, F-35 tipi uçakların tarihinde bir ilk olmuştu. Kazadan önce ise F-35 uçağı ilk kez bir muharebede, Afganistan’da Taliban’a karşı kullanılmıştı.

Sözcü Della Vedova F-35 filosunun tamamının motorlarındaki yakıt borularının inceleneceğini söyledi.

İşgal rejimi İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada da, ‘İsrail Hava Kuvvetlerinin tüm testler tamamlanıncaya kadar elindeki F-35I tipi savaş uçaklarının uçuşlarını askıya aldığı’ duyuruldu. ABD’nin Güney Carolina eyaletinde 28 Eylül’de düşen savaş uçağının F-35B tipi olduğuna işaret edilen açıklamada, İsrail’in elindekilerin ise F-35I olduğu hatırlatıldı. İsrail Hava Kuvvetleri envanterindeki F-35I tipi uçaklarda şimdiye kadar herhangi bir teknik arıza rapor edilmediği ifade edilirken, yapılacak testlerin günlerce sürebileceği kaydedildi.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Mayıs 2024 (6) içerik yüklenmiştir.