HaberlerKuzey Amerika

ABD Ve Suud Rejiminin Yemen’deki Gizli İşbirliği Açığa Çıktı

Yemen halkına yönelik haksız ve acımasız bir savaşın başlatıldığını söyleyen Sadullah Zarei, BM’nin insan haklarının hamisi ve koruyucusu olduğuna yönelik iddialarına karşın mazlum Yemen halkının yanında olması gerektiğini ve savaşın durdurulma zamanının geldiğini söyledi.

İranlı Batı Asya uzmanı Sadullah Zarei; Amerika, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan tarafından 40 aydır devam eden Yemen işgalinin sonuçlarına değinerek, “ Bu işgalin, Yemen hakkının sahip olduğu tüm alt yapı sistemi işgal ile birlikte yok edilmiştir. Bunu işgalcilerin kendileri dahi itiraf ederek 8 milyon Yemenlinin bu durumdan etkilendiğini söylemektedirler. Suud rejiminin başlattığı bu işgalin bir diğer sonucu maalesef bölgede hızla yayılmakta olan salgın hastalıklardır” dedi.

Sadullah Zarei, Yemen’de büyük bir soykırımın yaşandığına dikkat çekerek; “Bugün Yemen’de işgalci olanlar İran ile Yemen arasında bağlantı kurmaya çalışıyorlar. Irak, Lübnan ve Suriye gibi İran’a yakın ve kara bağlantısı olan ülkeleri ayrı tuttuğumuzda işgalciler tarafımdan kuşatma altına alınan Yemen ile İran’ın bağlantısı mümkün değildir. Onlar Ensarullah’ın elinde az sayıda silah olduğunu düşünerek bu işgali başlattılar. Bu şekilde Ensarullah’ın yok edebileceklerine inanıyorlardı. Düşmanın bir diğer hedefi ise Yemen’de bir mezhep savaşı yaratmaktı.

Amerika ve Suuud rejimi Yemen’de başlattıkları işgal için uluslararası bir ittifak kurarak işgali meşru zeminde devam ettirebileceklerini düşünmekteler. Yemen işgali bu zamana kadar 3 farklı aşamadan geçti. İlk olarak büyük tufan operasyonu ile başlayan Yemen işgali daha sonra Ümit operasyonları ile devam etti. Şimdi ise köprü başını tutma operasyonuna evrilen Yemen işgali aynı zamanda ABD ve Suud rejiminin artık yenildiğimi göstermektedir. Yemen halkına karşı birlikte hareket İsrail rejimi, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suud rejimi ile işbirliğinin açığa çıkması Suud rejiminin tek başına hareket edemediğini bir kez daha göstermiştir. Amerika Irak’ı işgal ettiği gibi Yemen’i de ele geçireceğini düşünürken Yemen’de Ensarullah’ın büyük direnişi ile karşı karşıya kalmıştır.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2022 (18) içerik yüklenmiştir.