HaberlerIrakOrtadoğu

ABD ve Suudi Arabistan, Baasçıları yeniden diriltmek istiyor

ABD ve Suudi Arabistan, Iraklı eski Baasçılara baskı yaparak, bu dağılmış olan partinin çeşitli kollara bölünmesi ve Irak’ın siyasi sahasına girebilmeleri için “Kalkış ve Yenilenme” adı altında yeni bir akım oluşturdular.

Irak’ta kapatılan Baas Partisine bağlı Marksist-laikçi unsurların, çeşitli sabotaj girişimleriyle bu ülkenin siyasi sürecinde aksama ve gecikmeye sebep olmanın ve ayrıca İyad Allavi’nin başını çektiği El-Irakiye Listesi’ndeki bazı şahsiyetleri kullanarak ülkede yeni hükümet kurulmasını geciktirmenin ardından bu kez, Irak’ta kendi güç ve nüfuzlarını arttırma peşindeler.

Bir süre önce Iraklı Şiilere baskı yaparak, El-Irakiye liderlerinden 3’nün adını “Baasçıların Temizlenmesi” yasasına dayanılarak hazırlanan listeden çıkarmayı başaran söz konusu Baasçı unsurlar, halen ABD ve Suudi Arabistan’dan aldıkları desteklerle, eski Baas Partisi mensuplarıyla müttefik partiler arasında oluşan açığı onarıp, Irak’ın siyasi sürecinde daha etkin rol oynamaya çalışıyorlar.

Aynı habere göre, Irak eski Baasçılardan 5 grup geçen Salı günü, aralarında ittifak kurmak ve birleşme niyetiyle Suriye’nin başkenti Şam’da toplandılar. Bu topluluk bundan böyle “El-İnbeas Vel-Tecdid” (Kalkış ve Yenilenme) adlı yeni bir akım halinde faaliyet gösterecek.

Başa dön tuşu
Bugün 06 Aralık 2022 (29) içerik yüklenmiştir.