AsyaHaberler

ABD ve zorba ülkelerin iyi niyetinden şüpheliyiz

Bazı Batılı ülkelerin İran İslam Cumhuriyetinin barışçıl nükleer faaliyetlerine karşı medya savaşı açtığına işaret eden İslami Şura Meclis Başkanı Ali Laricani, ABD ve bazı zorba ülkelerin iyi niyetinden şüphe duyduklarını belirtti.

Japonya Temsilciler Meclisi Başkanı Takahiro Yokomichi ile ortaklaşa düzenlediği basın toplantısında konuşan Laricani, Japon yetkilileriyle gerçekleştirdiği görüşmelerin olumlu geçtiğini belirtti.

Laricani “İran ve Japonya yakın tarihi geçmişleri nedeniyle kültür,ekonomi ve siyasi alanlarında iyi bir işbirliği içinde olabilirler ve iki ülke meclisleri de ilişkilerini daha da geliştirebilirler.biz japonya’da yatırım için güzel alanlar ön görmekteyiz siz bu fırsatları değerlendirebilirsiniz kültür ve bilim alanında işbirliği için ortam uygundur” dedi.

Japonya Başbakanı’nın Doğu Asya ülkelerinin birliği konusundaki projesine de işaret eden Laricani “bu görüşü destekliyoruz ve Doğu Asya ülkelerinin şu anki uluslar arası şartlarda etkili bir kutup olarak rol oynayabileceğine inanıyoruz” dedi.

İran’ın barışçıl nükleer enerjisine de işaret eden meclis başkanı, “takip ettiğimiz nükleer modeli Japonya’nın nükleer programına benzer. Biz barışçıl nükleer bilgisini zenginleştirme ve santraller alanında öngörüyoruz ancak nükleer silah çabasında değiliz. Japonya’nın uluslar arası meseleler ve özellikle nükleer programımız konusundaki rolünü sıcak karşılıyoruz.” dedi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.