HaberlerKuzey AmerikaLatin Amerika

ABD, Venezuela’da darbe planı iddiasını reddetmedi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü, Amerikan yetkililerinin Venezuelalı subaylarla bu ülkede darbe planı için gizlice görüştüklerine dair New York Times’in haberini tekzip etmedi.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Garrett Marquis yaptığı açıklamada, Washington’un Venezuala’ya demokrasinin barışçıl ve sakin dönmesi politikasında bir değişiklik olmadığını ileri sürdü.

ABD merkezli New York Times (NYT) gazetesi ABD hükümetinin yapılacak bir darbe için Venezuela askeri yetkilileriyle gizlice görüştüğünü yazdı.

Venezuelalı askeri yetkililer ile Nicolas Maduro hükümetine yönelik darbe planlarını ele almak üzere gizli görüşmeler yapan ABD’liler, planlarını gerçekleştiremedi. Görüşmelere katılan Venezuelalı bir askere dayandırılan haberde, 2017’de yapılan görüşmelerden sonuç alınmadığı belirtildi.

Bu habere göre ABD yönetimi, “darbenin başarısız olma” ihtimalini göz önünde bulundurarak görüşmelere son verildi. Beyaz Saray’dan habere ilişkin ayrıntılı açıklama yapılmazken, “demokrasi talep eden bütün Venezualılarla” diyaloğun gerekli olduğu vurgulandı.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Şubat 2023 (14) içerik yüklenmiştir.