HaberlerİranOrtadoğu

ABD yakında nükleer anlaşmadan çekilebilir

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Tahran’da düzenlenen “Güvenlik Konferansı”nda gündemdeki son gelişmelerle ilgili açıklamlarda bulundu.

Bu sene ikincisi Tahran’da düzenlenen “Güvenlik Konferansı”nda konuşan İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Irakçi, Batı Asya bölgesinin karmaşık sorunlarla karşı karşıya kaldığına işaret ederek, “Sorunların barışçıl çözümü konusunda en iyi örnek 2015’de İran ile 5+1 Grubu arasında sağlanan nükleer anlaşmadır. Bu anlaşmanın en önemli dersi ise müzakereden umut kesmemektir. Ancak terör örgütü DEAŞ gibi sorunlar müzakere yoluyla çözülecek bir konu değildir” ifadelerinde bulundu.

Irakçi, ABD Başkanı Donald Trump’ın nükleer anlaşmayı zedelemeye çalıştığını belirterek, “ Bu devletin nükleer anlaşma karşıtı tutumları anlaşmanın ortadan kalkmasına sebep olabilir” değerlendirmesini yaptı.

“Uluslararası toplum, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilmesine hazır olmalıdır. İran bu ülkenin her türlü senaryosu için kendini hazırlamıştır” diyen Irakçi, Washington’un anlaşmadan çekilmesinden en çok bölge devletleri ile uluslararası toplumun zarar göreceğini dile getirdi.

Abbas Irakçi, İran olarak Suriye krizinin çözümüne yönelik ortaya koyulan siyasi çözümleri olumlu karşıladıklarını açıklayarak, şöyle devam etti: Avrupa ülkeleri, bölgedeki bazı otoriter rejimlerle olan politikalarını gözden geçirdiği takdirde Batı Asya’da kalıcı demokrasinin kurulmasını savunabilir.

Suudi Arabistan’ın Yemen’e karşı yaptığı askeri saldırılarını sürdürdüğünü aktaran Irakçi, “Yemen meselesinin askeri bir çözümü yok. Buna siyasi bir çözüm yolu aranmalıdır” açıklamasını yaptı.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı, Tahran-Riyad arasındaki gerilime de değinenerek, “İki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yönünde sunduğumuz teklifler Suudi Arabistan tarafından reddedildi, çünkü bu devlet bölgedeki gerginlikleri kendi çıkarları için kullanıyor” şeklinde konuştu.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Eylül 2021 (10) içerik yüklenmiştir.