DünyaHaberlerKuzey Amerika

ABD yapıcı bir tavır takınmalıdır

BM’de dün sona eren Nükleer Silahların Yayılmasını Önleme Antlaşması’nı (NPT) gözden geçirme toplantısında İran’ıın UAEK temsilcisi Ali Asgar Sultaniye, ABD’den İran’a karşı yapıcı bir tutum sergilemesini istedi.

Nihai bildirinin kabul edilmesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Sultaniye, ABD’nin, İran’ın nükleer programına yönelik yaptırım görüşmelerine öncülük etmesiyle ilgili bir soru üzerine şöyle konuştu: ”Evet ABD, bu tarihi toplantı sürerken aynı zamanda o süreci devam ettiriyor. Biz bu toplantının sonunda, nihai belgeyi kimi çekincelerimize rağmen kabul etmeye razı olurken ve takdir edilmeyi beklerken ABD yine bize karşı haksız açıklamalarda bulundu. ABD, bu tür açıklamalar yapmadan önce iki kere düşünmeli. Yapıcı tavır içinde değil. Bu, bizim attığımız olumlu adıma karşı verilmesi gereken doğru bir yanıt değildir. Birlik olunması gereken bu toplantıda, ABD yine son dakikada bizim ismimizi vermiştir, bu bizi hayal kırıklığına uğratmıştır.”
Toplantının sonunda kabul edilen nihai bildiride ”İran’ın NPT’ye uymayan taraf olarak adının geçmemesinin” hatırlatılması üzerine ise Sultaniye, ”Tabii ki İran’ın adı geçmez, geçse bu çok yakışıksız olurdu, her şeyden önce İran, NPT’ye taraftır, biz aynı grubun üyeleriyiz ve NPT’yi güçlendirmek için buradayız. Ancak ABD, bu kapsamda toplantının kapanışında yaptığı konuşmada yapıcı tavır göstermemiştir” dedi.

Sultaniye , 2012 yılında düzenlenmesi öngörülen Orta Doğu’nun nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik bölge toplantısına katılıp katılmayacağının sorulması üzerine ise bu fikri başından beri desteklediklerini ancak İsrail’in öncelikle NPT’ye hemen taraf olması ve nükleer faaliyetlerini Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) kontrolüne sunması gerektiğini söyledi.

BM’de dört haftadır devam eden gözden geçirme toplantısının sonunda kabul edilen nihai belgenin Orta Doğu ile ilgili kısmında, İsrail’in NPT’ye taraf olmasının ve tüm nükleer faaliyetlerini Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun (UAEK) güvence sistemine dahil etmesinin önemini vurgulaması, ABD tarafında metinde Orta doğu kısmında bir tek İsrail’in isminin geçmesi nedeniyle rahatsızlık yaratmıştı.

ABD üst düzey temsilcisi Ellen Tauscher BM’de toplantının sonunda yaptığı konuşmada, ”İran, NPT toplantıları sırasında uluslararası toplumun güvenini kazanma yönünde hiçbir şey yapmamıştır” demişti.

Başa dön tuşu
Bugün 03 Aralık 2022 (25) içerik yüklenmiştir.