İran

ABD yaptırımları kaldırmadan nükleer müzakerelere katılamaz

İslami Şura Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Sözcüsü Ebulfazl Amui, Amerika yaptırımları tamamen kaldırmadan ve bu da İran tarafından sınandıktan sonra doğruluğu onaylanmadan İran İslam Cumhuriyeti nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerine geri dönmeyeceğini, Amerika da nükleer anlaşmanın taraflarının müzakerelerine katılamayacağını belirtti.

Pazar günü İslami Şura Meclisi genel kurul oturumunun kulisinde Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonunun Bercam adı ile anılan Kapsamlı Ortak Eylem Planı KOEP nükleer anlaşmasıyla ilgili oturumu hakkında açıklama yapan Sözcü Amui şöyle dedi:

Oturumda Dışişleri Bakan Yardımcısı Seyyid Abbas Irakçi Bercam nükleer anlaşmasının ortak komisyonu tarafından çevrimiçi yöntemi ile düzenlenen oturumda ele alınan konuları anlattı. Oturumda Salı günü Viyana’da düzenlenmesi planlanan oturumda da Amerika ile İran İslam Cumhuriyeti arasında hiç bir türlü doğrudan veya dolaylı müzakere yapılmayacağı vurgulandı.

Sözcü Amui, İran İslam Cumhuriyeti hali hazırda Amerika’yı Bercam nükleer anlaşmasının bir üyesi olarak tanımadığını, zira bu ülke anlaşmadan çekildiğini ve yükümlülüklerini yerine getirmediğini ifade etti.

Amui, buna göre de Amerika yaptırımları tamamen kaldırmadan ve bu uygulama İran tarafından sınandıktan sonra doğruluğu onaylanmadan İran İslam Cumhuriyeti nükleer anlaşmadaki yükümlülüklerine geri dönmeyeceğini, Amerika da nükleer anlaşmanın taraflarının müzakerelerine katılamayacağını belirtti.

Başa dön tuşu
Bugün 07 Aralık 2021 (30) içerik yüklenmiştir.