AmerikaDünyaHaberlerOrtadoğu

ABD yaptırımlarına rağmen İran benzin ve petrol türevlerinin ihracatında artış

Reuters tarafından yayınlanan bir raporda, ABD petrol yaptırımlarına rağmen İran’ın benzin ve petrol türevleri ihracatında artış olduğu bildirildi.

İSNA ajansına göre, Reuters, İran’ın benzin ihracatı ve ABD yaptırımlarının  etkisi hakkında bir haberde şöyle dedi:  ”Güvenilir ticaret kaynaklar ve bazı yetkililer, İran’ın benzin ve petrol türevleri ihracatının son yıllarda zorlu koşullara rağmen arttığını söylüyor. ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları kaldırılırsa, bu durum İran’ı Asya ve Avrupa’daki satış pazarını genişletmek için iyi bir konuma getirir.” 

Haberde,  ABD’nin nükleer programıyla ilgili bir anlaşmazlığın ardından İran’ın ana gelir kaynağını kesmek için 2018’de İran’ın petrol ve gaz endüstrisine yaptırım uyguladığı belirtildi.

Reuters, “ABD’nin hamlesi ham petrol ihracatını felce uğrattı, ancak takip etmesi daha zor olan benzin ve petrokimya ihracatını değiştirmedi” dedi.

Reuters, “Petrokimyadan farklı olarak, İran ham petrolü derecelendirmesi ve diğer özellikleri ile tanımlanabilir ve büyük tankerleri uydu ile izlemek daha kolaydır ve Petrol Bakanlığı ve İran Merkez Bankası’ndan alınan istatistikler, ülkenin petrol türevleri üreteceğini gösteriyor. İran hükümeti, Nisan ayında yaptığı açıklamada, ham petrol ihracatının değerinin iki katından fazla, 20 milyar dolarlık petrol türevlerini ihraç ettiğini bildirdi./

Başa dön tuşu
Bugün 25 Mayıs 2024 (5) içerik yüklenmiştir.