HaberlerİranOrtadoğu

ABD, Yemen’i yeni Afganistan yapmak istiyor

İslami İran dış işleri bakanı Yemen meselelerini kardeş cinayeti ve bir trajedi olarak niteledi.

Suriye ziyaretini tamamlayarak Tahrana dönün Menuçehr Mutteki, yaptığı açıklamada Yemen sorununun çözümlenmesi gerektiğinin altını çizerek Yemen olayları tasarımcılarının Amerika, İngiltere ve Siyonist rejim olup, Yemen’i başka bir Afganistan’a dönüştürme kararı aldıklarını söyledi.

Mutteki İran ile Suudi Arabistan ilişkileri hususundaki sorunlara değinerek Tahran’ın Suudi Arabistan ve bölgedeki diğer ülkelerle ilişkilerinin mantıklı gelişmesi üzerine kurulu olduğu ve Amerika’nın bölgedeki stratejisinin ihtilaf çıkarıp ülkeleri zorluğa sürüklemek olduğunu söyledi.

İran dış işleri bakanı İran ile Mısır münasebetleri hususunda bu ülkenin bağlantısızlar hareketi başkanlığı dahil önemli potansiyellere sahip olduğuna değinerek ikili ilişkiler için bir plan bulunmadığı ancak görüş ittifakı sağlayabileceğimiz alanları takip ediyoruz” dedi.

Mutteki İran ile Amerika ilişkileri alanında ise İran diplomasi organının gündeminde bu konunun bulunmadığı ancak kamu oyu, medya, araştırma kurumları ve Amerika sivil teşekkülleri konusunda bir yasak bulunmadığını söyledi.

İran dış işleri bakanı Amerika dış ilişkiler komitesi başkanının İran’ı ziyaret talebi konusunda İran dış işleri bakanlığının konuyu incelediğini söyledi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Ekim 2021 (1) içerik yüklenmiştir.