FilistinHaberlerOrtadoğu

ABD yerleşke inşaatını kınayan tasarıyı veto etti

İşgal rejiminin Filistin topraklarında inşa ettiği Yahudi yerleşim birimlerinin gayrımeşru olduğu için kınanması gerektiği yönünde birkaç Arap ülkesi tarafından hazırlanıp BM Güvenlik Konseyi’ne sunulan karar tasarısı Amerika tarafından veto edildi.

Filistinli kaynaklar konuya ilişkin yaptığı değerlendirmede şunu ifade etti: “Birkaç Arap ülkesiyle bağlantısız ülke tarafından hazırlanan ve 120 devlet tarafından desteklenen karar BM Güvenlik Konseyi’ne getirildi. Amerika’nın her zaman olduğu gibi olumsuz tavır takınması yüzünden işgal rejimini kınayan karar çıkmadı. 15 üyelik konseyin daimi 5 üyesinden biri bu kararı veto ettiğinde karar konseyden geçmiyor.”

Arap ülkelerinin geçen Ocak ayında hazırlayıp sundukları karar taslağında, işgal altındaki Filistin topraklarında yapılan inşaat işinin gayrımeşru olduğu ve bunun bölgedeki barışın önünde büyük bir engel teşkil ettiği, dolayısıyla derhal durdurulması gerektiği ifade ediliyor.

Karar taslağı ele alınmadan önce Washinton’dan yapılan resmi açıklamada, işgal rejimini kınayacak bir kararın geçmesine göz yumulmayacağı ve kararın kesinlikle veto edileceği belirtilmişti.

Başa dön tuşu
Bugün 28 Ocak 2023 (7) içerik yüklenmiştir.