HaberlerKuzey Amerika

ABD yetkilileri Kongre’yi nükleer anlaşma konusunda ikna etmeye çalışıyor

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Hazine Bakanı Jack Lew ve Enerji Bakanı Ernest Moniz, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde İran ile varılan nükleer anlaşmaya ilişkin Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, ABD Kongresi’nin İran ile varılan nükleer anlaşmayı onaylamaması halinde İran’ın nükleer programının barışçıl şekilde çözümlenmesine yönelik “en iyi fırsatın çarçur edilmiş” olacağını söyledi.

Bir hafta önce Senato Dış İlişkiler Komitesi’nde senatörlerin 5+1 ülkeleri ile Tahran yönetimi arasında varılan nükleer anlaşmaya ilişkin eleştirilerine yanıt vermeye çalışan Kerry ve beraberindeki bakanlar, dün de Kongre’nin diğer kanadında üyelerin eleştirilerini cevapladılar.

Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Cumhuriyetçi Parti California milletvekili Ed Royce, Tahran yönetiminin anlaşmanın maddelerini ihlal edebileceğine dikkati çekti.

Komitede Demokrat Parti’nin en kıdemli üyesi olan New York milletvekili Eliot Engel da anlaşmanın İran’ın nükleer silah elde etmesinin tamamen önüne geçmeyeceği görüşünü dile getirdi. Engel, mutabakatın İran’ın nükleer silah üretebilmesini 15 yıl sadece “duraklatma” tuşu vazifesi göreceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry ise Avusturya’nın başkenti Viyana’da 14 Temmuz’da varılan anlaşmayı savunarak, anlaşmanın İran’ın nükleer silah elde edebileceği tüm yolları tıkayacağını yineledi. Kongre’nin mutabakatı engellemesi halinde Tahran yönetiminin nükleer programını hızla sürdürmesine imkan sunulmuş olacağını belirten Kerry, anlaşmanın güven duymayla ilgili olmadığını kaydetti.

“Bu anlaşmada hiçbir şey güvene dayalı değil” ifadesini kullanan Kerry, İran’ın nükleer programını sınırlayan mutabakatın onaylanması veya reddedilerek İran üzerinde hiçbir denetimin, yaptırımın bulunmadığı ve onların ne yaptıklarını bilmeyeceklerini kabul etme seçenekleriyle karşı karşıya bulunduklarını dile getirdi.

Kerry, “Daha kötüsü ne, biliyor musunuz? Eğer masadan kalkarsak tek başımıza kalkmış olacağız. Ortaklarımız bizimle birlikte olmayacak. İran, kendilerini ilk başta müzakere masasına getiren çok yönlü anlaşmalardan kurtulacak. Bu sorunu barışçıl bir şekilde çözmek için yakalanan en iyi fırsatı çarçur etmiş olacağız” dedi.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında varılan nihai nükleer anlaşma ABD’de yönetim ile Kongre arasında büyük tartışmalara neden oluyor. Kongre’nin anlaşmayı gözden geçirmesi için 60 günlük süresi geçen hafta pazartesi günü başladı.

Başkan Obama, Kongre’den anlaşmayı reddeden bir tasarı geçerse bunu veto edeceğini belirtmişti. Obama’nın vetosunu aşmak isteyen Kongre üyelerinin, Senato ve Temsilciler Meclisi’nde üçte iki çoğunluğu sağlaması gerekiyor.

ABD Enerji Bakanı Ernest Moniz de bu toplantıda, bu anlaşmanın İran’ın nükleer silah elde etmesine engel olacağını, İran’ın nükleer silah üretmedeki tüm imkanlarının elinden alınmasa da en azından geciktirildiğini söyledi.

Amerika Hazine Bakanı Jack Lew de konuşmasında bu anlaşmanın Amerikanın milli güvenliğini temin ettiğini, İran’a karşı uygulanan yaptırımların şimdiye kadar dünyadaki en güçlü yaptırımlar olduğunu bu yaptırımların önemli ölçüde kaldırılmasına rağmen Amerika’nın eskiden beri İran’a uyguladığı bazı yaptırımların bu kapsam alanına girmeyerek devam edeceğini bildirdi.

Başa dön tuşu
Bugün 22 Eylül 2021 (11) içerik yüklenmiştir.