HaberlerİranKuzey AmerikaOrtadoğu

ABD yetkililerinin tutumunda değişiklik yok

İran’a yönelik uluslararası yaptırımların uygulanmasını isteyen ABD Dışişleri Bakanı’na tepki gösteren İran İslam Cumhuriyeti Devlet Sözcüsü, “ABD yetkililerinin tutumunda diğişiklik meydana gelmeli”diye vurgu yaparak, karşılıklı saygı göstermek ve uluslararası ilkeleri çerçevesinde iki tarafın hukukunu korumak teamül için zaruri olduğunu söyledi.

Bu sabah yerli ve yabancı basın mensupları ile basın toplantısı düzenleyen ve gazetecilerin sorularını yanıtlayan İran İslam Cumhuriyeti Devlet Sözcüsü Gulamhuseyin İlham, Cumhurbaşkanı Ahmedinejad’ın Amerikan gazeteci Roksana Saberi hususundaki Yargı Erkine gönderdiği mektupla ilgili bir soruyu yanıtlayarak, bu hususun Yargı Erkine ilgilendirdiğini ifade etti.

Yargı Erkin bağımsızlığına vurgu yapan İlham, Cumhurbaşkanı Dr. Ahmedinehad’ın mektubu olağan bir mesele olduğunu kaydetti.

İran’a yönelik uluslararası yaptırımların uygulanmasını isteyen ABD Dışişileri Bakanı Hillary Clinton”a bir soru üzerinde tepki gösteren İran İslam Cumhuriyeti Devlet Sözcüsü ayrıca, “ABD yetkililerinin tutumunda diğişiklik meydana gelmeli ve sultacılık edebiyatları bitmeli”diye vurgu yaparak, karşılıklı saygı göstermek ve uluslararası ilkeleri çerçevesinde iki tarafın hukukunu korumak teamül için zaruri olduğunu söyledi.

İlham, tüm dünya ülkeleri ile İran”ın teamül istediğinin altını çizerek, siyasi dayatma ve tehdidin devri bittiğinin altını çizdi.

Başa dön tuşu
Bugün 01 Ekim 2022 (1) içerik yüklenmiştir.