HaberlerKuzey Amerika

ABD’de 17 eyalet göçmen çocukların ebeveynlerinden ayrılmasına karşı Trump yönetimine dava açtı

ABD’de 17 eyalet ABD-Meksika sınırını yasa dışı şekilde geçen göçmenlerin çocuklarının ebeveynlerinden ayrılması uygulamasına karşı harekete geçti. 17 eyaletten Demokrat savcılar ‘zalim ve hukuksuz’ olarak niteledikleri uygulama nedeniyle Trump yönetimini dava etti.

ABD-Meksika sınırında birbirinden ayrılan göçmen ailelerin yeniden birleştirilmesi için aralarında Washington, California ve New York’un da bulunduğu 17 eyaletten Demokrat savcılar ABD Başkanı Donald Trump yönetimine dava açtı.
Seattle Bölge Mahkemesine sunulan 128 sayfalık dava dosyasında, Trump’ın göçmen politikasının ABD Anayasası’ndaki eşit hak, federal iltica ve statü haklarını ihlal ettiği savunuldu.
Dava dosyasında çocukların ailelerinden ayrılması politikasının, çocukların bakımı konusundaki standartları sürdüren ve ebeveyn-çocuk ilişkisini koruyan eyaletlere ‘bir hakaret’ olduğu da belirtildi.
Dava dosyasında “Bu politika ve yönetimin ilişkili uygulaması, eyaletlere ve orada yaşayanlara ciddi derecede zarar verdi” dendi.
Washington, New York ve California’nın yanı sıra Massachusetts, Delaware, Iowa, Illinois, Maryland, Minnesota, New Jersey, New Mexico, Kuzey Carolina, Oregon, Pensilvanya, Rhode Island, Vermont ve Virginia da davaya katılan eyaletler oldu.
Bu arada yüzlerce kişi, Florida ve Los Angeles kentlerinde protesto eylemleri düzenledi.

Başa dön tuşu
Bugün 27 Temmuz 2021 (32) içerik yüklenmiştir.